Sociální demokraté jdou do voleb s odvážným plánem: nejdéle do pěti let zavést euro. Jeden z nejchytlavějších předvolebních taháků, který si ČSSD napsala do definitivního volebního programu, určitě potěší lidi, kteří často cestují a nechce se jim pořád chodit do směnáren. Ale třeba i exportní firmy, které bojují se silnou korunou, anebo každého, kdo je nervózní z velkých státních dluhů.

Pravdou ale je, že volební program ČSSD ani její ekonomičtí experti nedávají návod, jak k euru dospět. Společnou evropskou měnu totiž bude moci Česko přijmout až ve chvíli, kdy stlačí deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP - tedy pod 110 miliard korun. Jenže to se při současném stavu státní pokladny jeví jako čirá utopie.

Chybí desítky miliard

Jen letos ministr financí Eduard Janota počítá se schodkem 170 miliard. A to ještě rozpočet "vyspravil" třiceti miliardami, které rozpustil z rezerv nahromaděných v minulých letech a které už v dalších letech nebude mít k dispozici. Za normálních okolností by už letos deficit vystřelil k hranici 200 miliard.

Aby se příští rok situace zlepšila, po volbách by vláda musela začít výrazně šetřit, to ale levice nemá v plánu. "Byl bych sice rád, kdyby schodek rozpočtu na rok 2010 nezačínal dvojkou, ale jsem k tomu skeptický," připouští i stínový ministr financí z ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pokud by Češi měli platit eurem až v letech 2014 nebo 2015, jak sociální demokraté nyní slibují, není třeba rozpočet vyspravit hned příští rok. Do roku 2012 by ale vláda musela ušetřit zhruba devadesát miliard korun a o tom se v programu ČSSD nepíše nic.

"Uděláme všechno pro to, abychom do eurozóny vstoupili v prvním trochu možném termínu. A jsme pro tuto věc ochotni i leccos obětovat. Budeme muset řešit i příjmy rozpočtu a budeme se muset uskromnit i na straně výdajů," ujišťuje ekonomický expert ČSSD Jiří Havel. Druhou možností, byť spíše hypotetickou, podle něho je, že eurozóna sleví ze svých kritérií a bude kandidáty hodnotit méně přísně.

Vyšší dávky, vyšší daně

Na otázku, kde škrtat, teď nikdo odpovídat nechce. "O případných úsporách se bude rozhodovat až v letech 2011 nebo 2012 a to může být o dost jiná situace než dnes," říká Havel.

I program ČSSD pro letošní volby počítá spíš s tím, že v krizi je třeba utrácet. Třináctý důchod ve výši 2400 korun má sice penzistům vyplatit ČEZ, ale drtivá většina dalších slibů sociální demokracie zvýší státní výdaje o desítky miliard.

ČSSD plánuje zvýšit životní minimum a po dobu krize chce zvednout a prodloužit podpory v nezaměstnanosti. Pomocí vyšších slev na dani chce ulevit rodinám s dětmi a zároveň mírně zvýšit a rozšířit přídavky na děti. "Zatímco dnes berou přídavky rodiny s méně než 2,4násobkem životního minima, my chceme tuto hranici zvýšit na trojnásobek," upřesňuje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Navíc chtějí sociální demokraté snížit daně nejchudším lidem, zvýšit nemocenskou, dál počítají se šrotovným a k tomu všemu navrhují zrušit všechny zdravotnické poplatky. Kvůli tomu by české zdravotnictví přišlo o zhruba sedm miliard korun a ty by nejspíš opět musel pojišťovnám dorovnat stát.

ČSSD chce zaplatit většinu svých slibů tím, že zvýší daně nejbohatším lidem. Daň z příjmu by se opět počítala z hrubé mzdy a z výdělku nad sto tisíc by se odvádělo 38 procent. To je podstatně víc než dnes: současná rovná 15procentní daň se počítá ze superhrubé mzdy, po přepočtu na hrubý plat odpovídá zhruba 23 procentům.

Další miliardy by do rozpočtu přineslo zvýšení stropů na zdravotní a sociální pojištění: socialisté by je rádi zvedli ze čtyř- na šestinásobek průměrné mzdy. Podniková daň by měla vzrůst z 20 na 21procent.

ČSSD i při zvýšení daní spoléhá na to, že krize pomine a ekonomika se rychle vzchopí. "Náš program jsme napsali tak, abychom se znovu dostali k šestiprocentnímu hospodářskému růstu," říká Sobotka. Podle agentury Bloomberg nyní čeští ekonomové v průměru tipují pro příští rok růst HDP jen o 1,55 procenta. A nikdo - doma ani ve světě - si netroufá odhadnout, kdy a zda vůbec se vrátí nedávná vysoká čísla.

Chcete euro, nebo peníze?

Sečteno a podtrženo: sociální demokraté možná dokáží vybrat dost peněz na to, aby zaplatili své sliby. Jenže cena za euro je mnohem vyšší. "Deficit státního rozpočtu není možné dlouhodobě snížit bez reformy mandatorních výdajů," říká ministr financí Eduard Janota a má na mysli hlavně nejrůznější sociální dávky a podpory.

S tím ale ČSSD nepočítá, nebo to aspoň před volbami - podobně jako třeba ODS - odmítá přiznat. "Pokud budeme vládnout, tak určitě nebudeme snižovat sociální standardy pro občany České republiky," říká striktně Sobotka.

Euro tedy nejspíš opět skončí na druhé koleji, protože do programu ČSSD nepasuje. "Vedení Lidového domu je nekonzistentní. Na jedné straně chce přijmout euro, ale na druhé straně navrhuje velmi nákladné zásahy do ekonomiky," říká někdejší ministr financí za ČSSD Jiří Rusnok.

Sociální demokraté jako první zveřejnili svůj kompletní program pro podzimní volby. HN přinášejí jeho analýzu a zahajují sérii, ve které podrobí stejnému hodnocení i další strany, jakmile bude jejich program hotov.

Svět podle Paroubka

Drahé sliby. Volební program ČSSD má mezery. Jiří Paroubek slibuje do roku 2015 euro, ale neříká, kde ušetří, aby snížil státní dluhy.

Třinácté důchody

Jedním z největších předvolebních hitů sociálních demokratů je slib na vyplacení mimořádného 13. důchodu ve výši 2400 korun.

Socialisté si tím chtějí pojistit přízeň své nejsilnější a zároveň velmi disciplinované voličské skupiny. Například v roce 2006 volilo ČSSD 38 procent důchodců.

Vyšší daně pro bohaté

Výrazně vyšší daně než dnes by měli za vlády ČSSD platit lidé, kteří vydělávají víc než 100 tisíc korun měsíčně. Místo dnešních 23 procent z hrubé mzdy jim stoupnou daně na 38 procent.

Zároveň s tím chce ČSSD zvýšit nejbohatším lidem s příjmem nad 94 tisíc měsíčně zdravotní a sociální pojištění.

Nižší daně pro chudé

Lidé s nízkými příjmy by měli za vlády ČSSD platit nižší daně. Sociální demokraté jim chtějí vytvořit zvláštní pásmo s nižší sazbou.

"Lidé s nejnižšími příjmy mají nejmenší motivaci k práci. Nižší daně mají přispět k udržení těchto lidí v práci," říká ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

Víc peněz pro rodiny s dětmi

ČSSD rodinám slibuje nejen větší přídavky na děti, ale i vyšší slevy, které si rodiče odečítají na své děti z daní.

Slevy na dani by měly vzrůst zhruba o stovku měsíčně, přídavky na děti o pár desítek korun. "Na přídavky by navíc mělo dosáhnout více rodin než dnes," říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Euro v letech 2014 - 2015

ČSSD slibuje, že v případě vítězství ve volbách udělá všechno pro to, aby mohlo Česko přijmout euro nejpozději v roce 2015.

Sociální demokracie ale zatím neřekla, jakým způsobem by snížila schodek rozpočtu o mnoho desítek miliard. Bez toho přitom přijmout euro nelze.

Zrušení poplatků u lékaře

Socialisté se poprvé o zrušení všech zdravotnických poplatků pokusí ještě před volbami, kdy bude sněmovna přehlasovávat veto Senátu.

Pokud tento pokus před volbami nevyjde, ČSSD slibuje, že zrušení poplatků bude jednou z prvních věcí, kterou po případných vyhraných volbách udělá.

Vyšší minimální mzda

Jedna z nejkonkrétnějších nabídek v programu ČSSD zní jasně: Každý rok budeme zvyšovat minimální mzdu minimálně o 500 korun ročně.

Sociální demokraté svým slibem míří na lidi s úplně nejnižšími platy, kteří už dnes žádné daně neplatí, a nebudou tak mít nic ze snížení daní pro chudé.

Majetková přiznání

Bohatým lidem, kteří v majetkovém přiznání nedoloží, kde vzali peníze na svůj majetek, budou moci finanční úřady vyměřit speciální daň ve výši 76 procent.

Majetkové přiznání si úřad bude moci vyžádat od každého, kdo koupí dům či byt nad 10 milionů nebo jiné věci nad dva miliony.

Vyšší nemocenská

ČSSD chce přilepšit i těm, kteří krátkodobě onemocní. Socialisté totiž slibují, že zruší třídenní neplacenou nemocenskou.

"Lidé by měli znovu dostávat během prvních tří dnů nemoci 25 procent svého platu. Tak, jak to bylo před reformou," říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Novomanželské půjčky

Mladé páry, které chystají svatbu, chce ČSSD získat slibem na znovuzavedení novomanželských půjček.

Na půjčky budou mít nárok všichni mladí novomanželé do 40 let. Zároveň s tím chtějí socialisté získat rodiny s dětmi slibem, že jim znovu umožní společné zdanění manželů.


ČSSD slibuje zavést euro do roku 2015, což by znamenalo do roku 2012 snížit schodek rozpočtu z letošních 5 % na 3 % hdp. pomoci k tomu má obnovení růstu ekonomiky na 6 %.