Senát shválil ve středu i přes zamítavé stanovisko ústavně-právního výboru nový daňový řád, podle kterého by se v České republice měly všechny daně vybírat od roku 2011. Pro ve středu hlasovalo 62 senátorů, čtyři byli proti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Nově by například mělo platit, že pokud finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. Ministr financí by měl také ztratit svou pravomoc promíjet daně. Úřady budou nově muset zdůvodňovat veškerá svá rozhodnutí.

"Představuje novou komplexní úpravu, která má nahradit nyní již nevyhovující systém. Jedním z hlavních cílů je větší přehlednost a lepší uspořádání. Běžný poplatník, který chce řádně plnit daňové povinnosti, je nucen najímat daňové poradce, a tím zvyšovat daňovou povinnost nebo studovat judikaturu, která se někdy o 180 stupňů liší od textu zákona, nebo se stát obětním beránkem daňových úřadů," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Daňoví poradci podle nové úpravy ztratí své výlučné právo zastupovat u příslušných finančních úřadů více klientů současně. Pokud se daňový poplatník přestěhuje v době, kdy ho úřad kontroluje, dokončí kontrolu původní úřad, a nikoli nový v novém sídle a bydlišti.

Daňový řád souvisí i s plánovaným zřízením Jednotného inkasního místa, což je projekt, který má sjednotit výběr cel, daní a pojistného.

Řád má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, který je podle některých odborníků již nefunkční a zastaralý.

Ačkoliv zákon byl bez problémů schválen, ještě před hlasováním čelil velké kritice. "Jsou dvě možnosti. Zákon přijmout s celou řadu nedostatků, na které upozorňují i daňoví poradci, nebo zákon rovnou zamítnout. Výbor (ústavně-právní) byl pro zamítnutí," apelovala na kolegy senátorka Soňa Paukrtová (Strana pro otevřenou společnost). Tvrdila, že zákon zhorší postavení daňových poplatníků.

Tím argumentoval i senátor Petr Pakosta (ODS). "Zákon si napsala státní správa a všechno co šlo posunout v její prospěch, to posunuli. Proto se postavení občana, poplatníka zhoršuje," řekl senátor ČTK. "My už dnes víme, co jednotlivé pojmy znamenají, a nejbolavější místa můžeme opravit novelizací. Nový řád proto není potřeba. Už tím, že nová norma bude jinak napsaná, tak si to bude pět až deset let sedat," dodal.