Severní Korea je podle tamního ministerstva zahraničí otevřena novému dialogu, aby snížila napětí okolo jejího jaderného programu. Ministerstvo přičemž zopakovalo, že se Pchjongjang nevrátí k šestistranným rozhovorům, které z KLDR prý mají učinit jen "neozbrojený a neschopný" stát.

"Existuje specifická a pro to vyhrazená forma dialogu, která se může zaměřit na současnou situaci," uvedla severokorejská diplomacie v prohlášení, aniž by upřesnila, jakou formu dialogu má na mysli. Podle agentur izolovaná komunistická diktatura nejspíš usiluje o přímé rozhovory s USA.

To potvrdil už v pátek severokorejský velvyslanec při OSN Sin Son-ho, když konstatoval, že KLDR má zájem o dvoustranná jednání se Spojenými státy, ale její účast v šestistranných rozhovorech o jaderném programu je definitivně minulostí. Washington chce však jednat s Pchjongjangem jen v modelu s Čínou, Japonskem, Ruskem a Jižní Koreou. 

O severokorejském jaderném programu se v rámci šestistranných rozhovorů začalo jednat v roce 2002. KLDR svou účast přerušila letos v dubnu na protest proti kritice svého raketového testu.

Pchjongjang tvrdil, že v dubnu vynesl na oběžnou dráhu komunikační družici, ale USA a další země trvají na tom, že šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu. V květnu a červenci pak následovaly další zbrojní testy, včetně druhé jaderné zkoušky, za které si Severní Korea vysloužila nové sankce OSN.

Minulý týden Pchjongjang ostře reagoval na výroky americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která na asijské bezpečnostní konferenci v Thajsku prohlásila, že Severní Korea už nemá žádné přátele a že se její představitelé chovají jako děti dožadující se pozornosti.

KLDR šéfku americké diplomacie označila za směšnou dámu, která někdy vypadá jako žačka základní školy a někdy jako důchodkyně na nákupech.