Bankovní výsledková sezona v Česku se nese v nečekaně pozitivním duchu. Polední výsledky zveřejnila Československá obchodní banka (ČSOB), která v prvním pololetí meziročně zvýšila čistý zisk o 7,3 procenta na 5,92 miliardy korun. Ve stejném období loni měla zisk 5,52 miliardy korun. ČSOB ve čtvrtek konsolidované a neauditované výsledky zveřejnila v tiskové zprávě.

Komerční banka ve středu oznámila, že přes pokračující recesi za první pololetí vydělala 5,81 miliardy korun.

Výsledek třetí největší tuzemské banky je jen o desetinu horší než před rokem, kdy česká ekonomika ještě rostla, firmy a domácnosti si půjčovaly ve velkém a banky zažívaly boom úvěrů. Podle odhadů analytiků se měl zisk KB propadnout víc, nejméně o patnáct procent.

Česká spořitelna se ziskem 6,3 miliardy

Stejně dobré vysvědčení za zisk v krizi už předtím ekonomové vystavili i České spořitelně. Ta v pololetí vydělala 6,3 miliardy, což je meziroční snížení jen o 4,4 procenta.

Pozitivní hodnocení pololetních výdělků českých bank podle analytiků nekazí ani výraznější propad zisku UniCredit Bank. Důvodem je totiž hlavně loňský jednorázový výnos z prodeje Hypo stavební spořitelny, bez jehož započtení by si i tato banka v současném složitém ekonomickém prostředí vedla dobře.

"Očekávali jsme drastičtější dopad krize na banky. Peněžní domy jsou ale zatím schopné vstřebat vyšší náklady na nesplácené úvěry růstem tržeb a úsporami provozních nákladů," říká Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT. "Banky reportují vyšší tržby, než se všeobecně očekávalo, to je fakt. Jsou to stále dost silná čísla," potvrzuje i Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Banky sice zpřísnily podmínky úvěrů, ale firmám ani domácnostem nepřestávají půjčovat. V Komerční bance se tržby z půjček meziročně zvýšily skoro o sedm procent, ve spořitelně to bylo dokonce přes 8 procent. Motorem příjmů jsou teď půjčky domácnostem a menším firmám, protože velké podniky omezily investice. Bankám nahrály i zisky z obchodování na burze.

Ve druhé části roku se čeká zhoršení

Výhled na druhou část roku je horší. Šéf KB Laurent Goutard čeká zhoršení situace ve firmách a spolu s rostoucí nezaměstnaností i větší potíže domácností se splácením.

"Příští měsíce a příští rok možná uvidíme první známky zotavení ve firmách, ale bude to velmi těžké období pro drobné klienty. Jsme na to připraveni," uvedl Goutard. KB zvýšila rezervy na nesplácené úvěry meziročně trojnásobně. Podle jejího finančního ředitele Pavla Čejky jsou na dostatečné úrovni. Analytici však mají pochybnosti.

"Je otázka, zda banky tvoří dostatek rezerv na špatné úvěry a neodkládají problém na další období. Pokrytí špatných úvěrů opravnými položkami se totiž snižuje," říká například analytik Wood & Co. Jiří Staník.