Stejně jako začátkem týdne, také v úterý se obchodování v Evropě a v USA neslo v poklidném duchu a bez větší volatility. Na vině byl opět nedostatek silnějších fundamentů a ochoty obchodníků vstupovat do větších pozic před tím, než budou znát výsledky ekonomických dat z druhé poloviny týdne, které mohou výrazně zamíchat kartami. Včera jsme se tak z Evropy dočkali mezi nejzajímavějšími pouze výsledků německého indexu velkoobchodních cen (WPI), který v červenci meziměsíčně zaznamenal kontrakci o 0,5% (oček.: +0,3%). Z dalších dat již pak Evropa přinesla pouze v dopoledních hodinách zveřejněnou obchodní bilanci Británie, ta se v červnu dočkala prohloubení deficitu, a to z 6,2 mld. liber na 6,5 mld. (oček.: deficit 6,3 mld.). Odpoledne pak ze Spojených států mezi nejzajímavějšími čísly přišly pouze výsledky produktivity a ceny práce za 2Q, jejichž dopad na celkový sentiment byl však tradičně poměrně malý. Zatímco se produktivita práce, zejména díky propouštění, zvyšovala anualizovaně o 6,4% (oček.: 5,2%), cena práce klesala o 5,8% (oček.: -2,3%). Na devizovém trhu včera byla volatilita hlavních měnových párů jen velmi nízká a většina majors (s výjimkou USD/JPY) uzavřela včerejší obchodování na cenách, se kterými do něj vstupovala. Akciové trhy včera zamířily do červených čísel (S&P -1,27%) a dalšího snížení na 72,30 USD/barel se dočkala cena ropy, zatímco zlato zůstalo beze změny na 945 USD za unci.

Dnešní obchodování bude na fundamenty podstatně zajímavější. První přijdou na řadu v 8:45 výsledky francouzského CPI za měsíc červenec (oček.: -0,4%, předch.: +0,1%), další pak přinese v 10:30 Britská statistická kancelář, která zveřejní velmi očekávaná čísla z trhu práce. Od těch se čeká další nárůst počtu osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti, kterých by mělo být v červenci více o 25,3 tis. (předch.: 23,8 tis.). Míra nezaměstnanosti má pak podle většinových odhadů zaznamenat mírný nárůst, a to o jednu desetinu procenta na 7,7%. V 11:00 pak ještě eurozóna přinese červnové výsledky průmyslové produkce (oček.: +0,3%, předch.: +0,5%) a značný zájem pak obchodníci budou věnovat také inflačnímu reportu Bank of England, který přednese v 11:30 její guvernér Mervyn King. Odpolední obchodování pak nabídne z Kanady a Spojených států mezi nejdůležitějšími pouze výsledky obchodní bilance, avšak to hlavní přijde až krátce po osmé hodině večerní, kdy americký Fed zveřejní výstup, ze svého dvoudenního zasedání. Od toho se čeká ponechání fed funds beze změny na 0,25% a tak obchodníci budou zvědavi především na doprovodný komentář, zveřejněný společně s rozhodnutím o sazbách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru