Jak velkým problémem může být pro britské hospodářství nízká míra inflace, která se má v příštích 3 letech pohybovat pod 2ou-procnentí hodnotou?

Nízká inflace nevadí makroekonomice /0,5%-2%/, problémem je až deflace, která v UK prozatím nehrozí. Určitým problémem je jedině inflace výrazně pod inflačním cílem, kdy je snižována kredibilita centrální banky.

Jak se Bank of England, britská obdoba České národní banky, může bránit proti nízké inflaci? Ke snižování sazeb už nemá mnoho prostoru.

Může, a to také dělá, je kvantitativní uvolňování. Británie narozdíl od eurozóny v deflaci prozatím nebyla, a to mj. díky nezávislé měně. Na podzim 2008 se podařilo libru oslabit natolik, aby podpořili exporty, potrestali dovozy a dražší současně zamezily silnějšímu poklesu spotřebitelských cen.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru