Skupina čečenských bojovníků „Batalion mučedníků“ se v pátek přihlásila k pondělní havárii Sayano-Šušenské vodní elektrárny, při které zřejmě zemřelo 75 lidí. Uvedla to agentura Reuters.

„Do strojovny jsme umístili protitankový granát s časovačem, jehož výbuch způsobil mnohem větší škodu, než jsme doufali,“ popsali akci povstalci na svých webových stránkách.

Ve svém prohlášení se stejná skupina přihlásila i k výbuchům před policejní stanicí v ingušské Nazrani."Toto je nová strategie války s Ruskem," napsali teroristé.

Zdroje Kremlu kontaktované agenturou Reuters tvrzení o čečenském útoku na elektrárnu odmítly jako nesmyslné. Verzi o možném teroristickém činu dříve ruští vyšetřovatelé popřeli s tím, že nic nenasvědčuje použití výbušniny. Vyšetřování příčiny havárie je nicméně na začátku, protože stále probíhá odčerpávání vody ze strojovny.

Hlavními verzemi doposud bylo to, že došlo k závadě na staré turbíně nebo k prudkému zvýšení tlaku v potrubí. Turbína byla totiž přes třicet let stará a podle expertů již několik let přesluhovala.

Putin: obětí je zřejmě přes sedmdesát

K havárii Sayano-Šušenské vodní elektrárny na řece Jenisej došlo v pondělí. Ze zatím neobjasněných důvodů zde ve dvě hodiny v noci středoevropského času došlo k explozi, při které voda prorazila strop a stěny strojovny a zatopila části objektu, kde bylo v tu chvíli asi 300 lidí.

Při nehodě unikl do Jeniseje olej z transformátoru, který vytvořil na řece skvrnu o velikosti asi pět kilometrů čtverečních.

Oficiálně je nyní potvrzeno 26 obětí, dalších 49 lidí se pohřešuje. Celkem tak havárie připravila o život až 75 lidí. Podle vyjádření premiéra Putina, který místo katastrofy dnes navštívil, je pravděpodobné, že všichni pohřešovaní zemřeli a jejich rodinám proto bude vyplaceno stejné odškodné jako rodinám obětí. To by mělo být jeden milion rublů (570.00 korun).

Putin také ruským médiím oznámil, že vzhledem k havárii bude zřejmě nutné zavést regulaci cen elektrické energie a nevyloučil, že dojde k jejich zvýšení. Příslušný dekret by ruský vláda mohla vydat již začátkem září.

Sayano-Šušenský provoz byl uveden do provozu v roce 1978, je největší vodní elektrárnou v Rusku a pátou největší na světě. Zásoboval elektřinou důležité závody, například dva metalurgické kombináty patřící největšímu světovému výrobci hliníku, společnosti United Company RUSAL. Opravy elektrárny potrvají několik let.