Havárie ze 17. srpna na největší ruské vodní elektrárně u sibiřské Sajansko-šušenské přehrady byla způsobena selháním techniky. Přesné důvody selhání všech tří zabezpečovacích systému musejí být teprve vyšetřeny. Dosud bylo nalezeno 71 obětí, další čtyři se ale ještě postrádají. Oznámil to v úterý šéf státního dozoru Rostěchnadzor Nikolaj Kuťjin.

"Za hlavní důvod neštěstí považujeme překročení mezních režimů obrátek hydroagregátu číslo dvě," prohlásil Kuťjin podle agentury ITAR-TASS.

"Při neštěstí nezafungoval ani jeden z automatických systémů zabezpečení. Na elektrárně byly instalovány tři systémy, které při nehodě měly automaticky uzavřít propusti. Ani jeden z těchto mechanismů se však nespustil," dodal.

Rostěchnadzor podle něj chce přesné příčiny neštěstí zjistit do konce září. Pak na základě těchto zjištění vypracuje doporučení pro koncepce a projektování hydroenergetických děl.

Naproti tomu již nyní může Rostěchnadzor jednoznačně říct, že nevidí žádná rizika pro Sajansko-šušenskou přehradu od jarních povodní v roce 2010, uvedl Kuťjin. Pro blízkou budoucnost se plánuje výstavba obchvatného tunelu pro vypouštění přehradní nádrže, což by mělo usnadnit opravu elektrárny. Dokončení obchvatu plánované původně na rok 2011 bylo přesunuto o rok později, na červen 2012. Obnovení plného provozu elektrárny bude trvat nejméně tři roky.

Záchranáři dosud nalezli těla 71 obětí neštěstí z řad personálu elektrárny. Pohřešováni jsou ještě čtyři lidé, záchranáři chtějí po nich pátrat nanejvýš do čtvrtka, uvedl ministr pro civilní obranu, mimořádné situace a likvidaci následků živelních pohrom Sergej Šojgu.

Podle dosavadních poznatků mohlo havárii způsobit prudké zvýšení tlaku v potrubí. Tlak vody, vnímaný jako exploze, prorazil strop a stěny strojovny a zatopil části objektu, kde bylo v tu chvíli asi 300 lidí.

Čečenští povstalci v pátek na svých internetových stránkách oznámili, že havárii způsobili oni protitankovým granátem. Ruské odborné kruhy ale toto tvrzení odmítly jako nesmyslné. Podle ruské prokuratury nebyly na místě nalezeny žádné stopy po výbušninách.

Také nezávislí experti vyzývali Kreml, aby investoval aspoň část z miliardových příjmů z vývozu ropy a zemního plynu do modernizace infrastruktury ze sovětských dob, která je technicky v katastrofálním stavu.