Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je po čtyřiceti letech v čele své země nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě a hodlá to patřičně oslavit. Na oslavy, které od úterý probíhají v Tripolisu se má dostavit 300 tisíc lidí. Úvodní slavnosti má být přítomno 800 umělců a řada vojenských kapel. O vizuální efekt se postará laserová projekce.

Média stále očekávají, kdo ze západním politiků se nakonec i přes pověst policejního státu na oslavy vypraví. Spekulovalo se o francouzském prezidentu Sakozym, jeho ruském protějšku Medveděvovi i ruském premiéru Putinovi. Ani jeden z nich ale svou účast nepotvrdil. Velkolepou show si nicméně nenechá ujít venezuelský prezident Hugo Chávez a afričtí lídři.

Případná návštěva Libye byla pro řadu západních zemí tvrdým oříškem - nesouhlas s režimem v této africké zemi nakonec u mnohých zvítězil nad obchodními zájmy se surovinově bohatou Kaddáfího zemí.

Západ také odsoudil libyjskou radost nad tím, že Skotsko nedávno propustilo teroristu z Lockerbie. Tripolis ho považuje za hrdinu, což rozhněvalo Spojené státy i Británii. 

Kaddáfí svrhl 1. září 1969 při nekrvavém převratu krále Idríse I., jenž vládl od roku 1951. Nová vláda severoafrického státu, který je asi dvaadvacetkrát větší než Česká republika a má velké zásoby nerostných surovin, zrušila monarchii, vyhlásila republiku a provedla rozsáhlé zestátňování. Extravagantní Kaddáfí posléze zavedl přímou vládu lidu (džamáhíríja), podle níž mají veřejné záležitosti řídit takzvané lidové kongresy, jejichž členy jsou všichni občané.

Text pokračuje pod fotogalerií 

 

Ačkoliv ceremonie k výročí revoluce budou opravdu honosné, ne každý v Libyi slaví tak jako její vůdce.

"Za čtyřicet let se nic nezměnilo, možná jsme se vrátili o čtyřicet let zpátky, místo dopředu," citují reportéři BBC domorodce. "Stačí se podívat do nemocnice nebo státních škol," dodává.

"Je náš šest milionů a bohatství z našich přírodních zdrojů a zahraničních investic se nedá vyčíslit, zatím jsme z něj ale neviděli nic," stěžuje si muž.

Pravdou je, že africká země vydělává především díky ropě až 40 miliard ročně a příjmy z obchodu se surovinami tvoří skoro 75 procent rozpočtu. Libye produkuje 1,8 milionu barelů ropy denně.