Zástupci stran v týmu odborníků se neshodli na termínu předčasných voleb. ČSSD prosazuje změnu Ústavy, která by umožnila jejich konání v původně stanovených dnech 9. a 10. října. Podle ostatních stran je ale takové opatření jednorázové a mohlo by být napadnutelné u Ústavního soudu, sdělil ČTK člen týmu František Korbel. Soud už kvůli podobné výhradě tento týden původní vyhlášení voleb pozastavil.

Nový návrh předložili sociální demokraté na nedělním jednání týmu odborníků. V České televizi to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. ODS takovou variantu už dříve vyloučila.

"Je to pořád tak, že všechny ostatní strany jsou tady proti tomu (návrhu ČSSD), upozorňují na ústavní rizika," řekl Korbel. Tým odborníků proto pošle na večerní jednání politických špiček dvě varianty řešení. První, kterou prosazuje ČSSD, počítá s volbami v říjnovém termínu. Druhá má charakter systémové změny Ústavy a předpokládá nové vyhlášení voleb na počátek listopadu.

Podle Korbela hrozí, že takovou změnu Ústavy jako navrhuje ČSSD někdo znovu napadne jako jednorázovou a účelovou.

"Navíc je tam to riziko, že pokud by mělo dojít k novému vyhlášení voleb, ale přitom by se použily všechny ty úkony retroaktivně, tak to znamená, že se do těch nově vyhlášených voleb nemůžou přihlásit nové subjekty," upozornil. Dodal, že některý ze subjektů které zatím nekandidují, by tak mohl ústavnost voleb napadnout.

 

Paroubek: Chceme volby v říjnu

Základním cílem sociálních demokratů je podle Paroubka konání voleb v říjnovém termínu. Strana proto chce zkrátit termíny nutné pro jednotlivé úkony při vyhlašování voleb a uchovat v platnosti všechny akce, které už byly provedeny před 1. zářím. Toho dne Ústavní soud rozhodl o pozastavení vykonavatelnosti vyhlášení voleb.

Paroubek také uvedl, že ČSSD chce zajistit, aby sněmovna nezanikla dnem, kdy si odhlasuje své rozpuštění, ale aby mandáty zůstaly poslancům až do konání předčasných voleb. Upravila by se také pravomoc Senátu přijímat zákonná opatření i v době, kdy sněmovna sice stále ještě existuje, ale už si schválila své rozpuštění.

Odborníci už dříve uváděli, že změna Ústavy, která by umožnila konání voleb v říjnu, je ústavně méně čistá než ta, která by hlasování posunula na listopad, a hrozilo by tedy, že bude znovu zpochybněna ústavní stížností. Zástupci ODS či TOP 09 zdůrazňovali, že je třeba zajistit, aby případné vyhlášení nového termínu voleb nebylo napadnutelné.

Vyhlášení původního termínu voleb napadl poslanec Miloš Melčák, podle kterého bylo jednorázové rozpuštění sněmovny protiústavní. Ústavní soud bude o stížnosti rozhodovat ve čtvrtek, a pokud ji přijme, volby vyhlášené na říjen zruší. Pokud by stížnost odmítl, volby by se konaly v původním termínu. Rychetský dnes ale nevyloučil možnost, že soud ve čtvrtek vůbec nerozhodne.