Nejen šrotovné, ale také další peníze pro nezaměstnané či rodiny s dětmi prosadila sociální demokracie jako svá opatření na zmírnění dopadů ekonomické krize v Česku. To vše za cenu dalšího zhruba 6,5 miliardového zvýšení státních výdajů v době, kdy vláda projednává rozpočet s rekordním schodkem ve výši 231 miliard korun.

Ruku pro šrotovné a další kroky zvedli i tři poslanci KDU-ČSL - Cyril Svoboda, Jiří Carbol a Michaela Šojdrová a nezařazená poslankyně Olga Zubová. Sociální demokraté tak nemuseli spoléhat na dohodu s ODS. Právě tři hlasy od poslanců bývalé vládní koalice ČSSD spolu s komunisty k odhlasování šrotovného potřebovali.

"Šrotovné pomůže zdejšímu průmyslu, další naše opatření pomohou lidem, kteří například ze dne na den přišli o práci a nijak to nezavinili," odůvodnil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka návrh, který se do sněmovny vrátil po vetu prezidenta Václava Klause. Klaus ho vrátil především kvůli tomu, že nesouhlasil se šrotovným, které podle něj zvýhodňuje jedno odvětví na úkor jiných.

Urban: Škodováci jsou vám fuk 

Šrotovné bylo v poslanecké debatě v hlavní roli. ČSSD, například exministr Milan Urban, vyčetl poslancům ODS, že ho napodruhé nechtějí podpořit. "Je mi vás líto, pokud neslyšíte ty hlasy z Mladé Boleslavi, pokud neslyšíte ty úvahy o nutném propouštění," řekl Urban. "Vzkazujete tisícům zaměstnanců v automobilovém průmyslu, že jsou vám jedno," prohlásil na závěr emotivního projevu Urban.

Automobilka Škoda plánuje v nejbližší době omezit výrobu svého nejprodávanějšího vozu, fabie, zhruba o třetinu. Důvodem je fakt, že končí šrotovné v Německu, které pomohlo firmě vrátit se k normální výrobě srovnatelné se stavem před krizí.

Urbanův projev o potřebnosti šrotovného spustil prudkou výměnu názorů, v níž si poslanci vyčítali navzájem, kdo se šrotovným přišel a zda toto opatření je či není účinné.

"Když přijmete šrotovné, vzkazujete lidem, že to nejlepší, co v krizi mohou udělat, je vyprášit rodinný rozpočet, zadlužit se a koupit si auto. To je, nezlobte se, perverzní," řekl třeba Miroslav Kalousek (dříve KDU-ČSL, nyní Top09).

Ve sněmovně bylo znát, jak blízko jsou volby. ČSSD vyhrožovala ODs, že si bude pamatovat, jak couvla ze svého slibu podpořit šrotovné, lidovci - hlavně předseda Cyril Svoboda - dávali často najevo, že exministr Kalousek už k nim nepatří.

Nejen šrotovné 

Kromě státního příspěvku 30 tisíc na nové auto už jednou schválený, ale prezidentem vetovaný protikrizový balíček ČSSD obsahuje i snížení daní rodin s dětmi, vyšší přídavky na děti nebo zvýšení podpor v nezaměstnanosti. Roční sleva na dani na dítě má podle návrhu socialistů stoupnout z 10 680 na 11 604 korun.

Díky tomu by třeba rodinám se dvěma dětmi klesly daně skoro o dva tisíce ročně.

Nejchudší rodiny s dětmi, které mají příjmy nižší než je 2,5 násobku životního minima, pak dostanou ještě drobný bonus navíc: o padesát korun měsíčně jim ČSSD navrhuje zvýšit přídavky na děti.

Janota: Peníze na to nemám

Polepšit by si měli podle návrhu socialistů i nezaměstnaní. Zatímco dnes dostávají první dva měsíce bez práce 65 procent čisté mzdy, další dva měsíce 50 procent platu a ve zbývající době podpory berou 45 procent mzdy, nově by měli dostávat výrazně víc. ČSSD navrhuje, aby brali první dva měsíce 80 procent čistého platu. Všechny ostatní měsíce pak mají pobírat 55 procent mzdy. Navíc mají lidé bez práce dostávat podporu o měsíc déle než dnes.

Problém plánu ČSSD je, že se díky němu zvýší už tak obrovský schodek rozpočtu na příští rok o dalších 6,5 miliardy korun. Ministr financí Eduard Janota přitom s těmito penězi v rozpočtu nepočítá a doufal, že poslanci nakonec protikrizový balík ČSSD neprosadí.

S Janotou souhlasila nejen ODS, ale i TOP 09 nebo zelení. "Je naprosto absurdní, abychom v době, kdy rozpočtu hrozí schodek 230 miliard, odhlasovali další výdaje," varoval například šéf zelených Ondřej Liška.