Ministr financí Eduard Janota začal zřejmě úspěšně brzdit neúměrně narůstající deficit státního rozpočtu. Po zhruba dvouhodinovém jednání se zástupci politických stran předstoupil v pátek před novináře a oznámil dohodu na schodku ve výši 157 miliard. To odpovídá zhruba 5,2 procentům hrubého domácího produktu.

Politici se shodli na balíčku opatření, která by měla srazit deficit 230 miliard z rozpočtu přijatého vládou. Většina z nich by měla platit pouze jeden rok, změny v daňové oblasti eventuálně ještě o 12 měsíců déle.

Kde bude stát šetřit? Ministr financí počítá se snížení platů všem zaměstnancům ve státní sféře o čtyři procenta. Zdůvodňuje to i tím, že také v soukromé sféře se mzdy spíše snižují. Zároveň se podle Janoty uvažuje o zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Vyšší DPH i daň z příjmu 

Na příjmové stránce stát naopak vybere více peněz díky zvýšení sazby DPH u obou hranic o jeden procentní bod, tj. z 19 na 20 a u snížené sazby z 9 na 10 procent. U tohoto bodu ale nemůže počítat s podporu například sociálních demokratů. "ČSSD nemůže akceptovat zvýšení snížené sazby DPH z 9 na 10 procent," uvedl místopředseda strany Bohuslav Sobotka v tiskovém prohlášení zaslaném po schůzce.

Vláda nespojí hlasování o důvěře s Janotovým úsporným balíčkem - čtěte ZDE

Sociálním demokratům se nelíbí celkem devět z celkových 26 navrhovaných bodů. Kromě zvýšení DPH postrádají návrh na zvýšení důchodů, nesouhlasí se zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty či zdvojnásobení daně z nemovitostí. Na straně výdajů nesouhlasí se škrty namířenými proti rodinám s dětmi, například se snížením porodného.

Spornou položkou je zavedení progresivního zdanění z příjmů fyzických osob, které je nyní na jednotných 15 procentech. Ministr doporučí vládě kromě zvýšení stropu na sociální pojištění na 145 tisíc korun měsíčně, aby byla přijata nad tuto sumu sazba daně 23 procent. "To znamená, jako kdyby se u těchto příjmů platilo pojistné. Není to v žádném případě nějaká sazba z přepychu, nebo něco podobného," řekl Janota. 

Ani ODS Janotův balíček napřijala bez výhrad. "Z toho návrhu, který pan ministr Janota předložil, žádnou radost nemáme," řekl reprezentant ODS Martin Kocourek.

ODS se nelíbí poměr opatření na redukci výdajů a zvýšení daní, podle ní je nevyvážený. Na daních by se mělo vybrat o 50 miliard korun navíc, výdaje se budou škrtat jen o 25 miliard. Nelíbí se jí ani zavedení další sazby daně z příjmů fyzických osob. ODS se nyní musí rozhodnout, zda tento soubor návrhů v rámci odpovědnosti vůči České republice podpoří a potlačí své stranické zájmy, zdůraznil Kocourek.

Také KDU-ČSL se nelíbí například krácení rodičovského příspěvku a porodného, řekl novinářům místopředseda KDU-ČSL Pavel Horák. Spokojen není ani čelný představitel TOP 09 Miroslav Kalousek. "Byť jsou tam opatření, pro která bychom nikdy za normální situace samostatně nehlasovali, jsme připraveni ten návrh podpořit, nedávat k němu žádné pozměňující návrhy a pro žádné pozměňující návrhy nehlasovat, aby zůstal vyvážený," řekl Kalousek novinářům.

Návrh rozpočtových škrtů, jak je zástupcům parlamentních stran představil ministr financí Eduard Janota:
(text pokračuje pod boxem)

Omezení výdajů už zahrnuté do rozpočtu:

- zmrazení důchodů...9,8 mld

- zmrazení životního a existenčního minima...jedna mld

- zmrazení platů úředníků...2,7 mld

- snížení výdajů ministerstev...25 mld

celkem...38,5 mld korun 

Balíček opatření - příjmy:

- zvýšení sazeb DPH o procento...10 mld

- zvýšení daně z benzínu a nafty o jednu Kč/l...6,9 mld

- zvýšení tabákové daně, na krabičku o 2,50 Kč...dvě mld

- zvýšení daně z piva o jednu Kč na litr...1,2 mld

- zvýšení daně z lihu o pět Kč na litr...0,5 mld

- daň z příjmu fyzických osob 23 procent nad

145.000 Kč měsíčně...0,7 mld

- daň z příjmu u osob výdělečně činných u administrativních náplní

(poradci, advokáti) na úrovni 2008...jedna mld

- zdanění náhrad ústavních činitelů...0,1 mld

- zrušení slev na pojistném...16,5 mld

- ponechání sazby odvodů na nemocenské poj....8,3 mld

- příjmy z pojistného při stropu na

šestinásobku průměrné mzdy...3,1 mld

celkem...50,3 mld korun

- zdvojnásobení daně z nemovitostí...4,4 mld pro obce 

Balíček opatření výdaje:

- snížení rodičovského příspěvku o 10 procent...2,8 mld

- snížení porodného na 10.000 Kč...0,3 mld

- snížení příspěvků na sociální služby

v I. stupni o 50 procent, II. o 20 procent...1,9 mld

- nemocenské pojištění... dvě mld

- nezaměstnanost - zrušení dopadů zákona

o šrotovném...2,7 mld

- ponechání současné výše přídavku na dítě...0,6 mld

- platby za státní pojištěnce...4,5 mld

- snížení příspěvku postiženým na provoz auta

5 procent v II. stupni, o 20 procent v III. stupni...0,6 mld

- snížení platů o čtyři procenta mimo ústavní činitele...sedm mld

- úspora na úrocích...tři mld

celkem 25,4 mld

Zdroj: MF

Straně zelených se nelíbí krácení peněz na platy učitelů i omezování rodičovského příspěvku, úspory chce hledat v provozu státní správy, chce o pět procent krátit rozpočty sněmovny, Senátu a Kanceláře prezidenta republiky.

Pokud opatření neprojdou, hrozí Janota rezignací 

Páteční jednání bylo podle ministra konstruktivní. "Mám z něj dobrý pocit," dodal. Janota zároveň pohrozil, že pokud by se nepodařilo schodek veřejných financí snížit, zvážil by rezignaci na svůj post. "Deficit 230 miliard je pro mě nepřijatelný, nevím, jestli bych za něj mohl převzít odpovědnost. Bylo by to na hranici rizika, které bych na sebe už nechtěl brát," svěřil se novinářům. Snížení schodku je také jednou z podmínek, kterou si Fischer vymínil pro pokračování své vlády. 

Definitivní podobu Janotově záchrannému balíčku by mělo vtisknout pondělní jednání vládního kabinetu. "Své stanovisko k některým návrhům ještě zvážím," řekl po páteční schůzce ministr financí. Premiérovi doporučil, aby se příští týden znovu sešel s předsedy všech stran. Podle Janoty se bude o balíčku hlasovat jako o celku, nikoli o jednotlivých částech zvlášť, jak požadovala ČSSD.

Poslední slovo ale budou mít poslanci, kteří o návrzích budou hlasovat příští týden na schůzi ve stavu legislativní nouze. To znamená, že proběhne pouze jedno čtení, ale zákonodárci budou moci podávat doplňující návrhy.

Analytici: Je to maximálně možný kompromis

Poslední verze balíčku úsporných opatření je podle analytiků oslovených ČTK maximálně možným kompromisem. Přesto není podle nich jisté, zda nebude pro vládu Jana Fischera smrtelný.

Z nového návrhu ministra Janoty je patrné, že se snaží naslouchat přáním jednotlivých politických stran, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. S rozpočtem přitom pracuje způsobem, aby neztratil ze zřetele svůj hlavní cíl, tedy nepřipustit deficit vyšší než pět procent HDP. "Nevím, jestli poslanci Janotovu snahu o nalezení kompromisního řešení ocení. Jsem si ale jist, že lepší rozpočet nikdo jiný nesestaví," dodal.

"Porod Janotova balíčku bude dlouhý a bolestný, možná i smrtelný pro návrh rozpočtu i Fischerovu vládu," míní analytik Patria Finance David Marek. Jednotlivé strany trvají na bodech, které jsou pro jejich protějšky nepřijatelné. Zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty je v současné situaci rozumné, zavedení vyšší sazby daně u fyzických osob s příjmy nad 145 tisíc rozpočtu příliš nepomůže, podotkl.