Ve čtvrtek večer zasedlo grémium ODS. Rozhodlo, že již v pondělí přednesou premiérovi Janu Fischerovi oficiální požadavek na odvolání ministra vnitra Martina Peciny, kterého do úřednického kabinetu vyslala ČSSD. Podle občanských demokratů je Pecina nekompetentní, porušuje zákony a politizuje ministerstvo.

"Vláda musí prodělat změnu, vyplývá to z politické situace," prohlásil místopředseda ODS Ivan Langer. Pokud by Pecina v kabinetu zůstal, bylo by prý obtížné hledat podporu pro vládu v poslaneckém klubu ODS.  

ODS si na působení ministra stěžuje dlouhodobě, podle ní překračuje mandát úřednického ministra. Pověstnou poslední kapkou byla rezignace Pecinova náměstka Zdeňka Zajíčka (nominovaného ODS). Ten měl na starosti elektronizaci státní správy, připravoval systém CzechPointů nebo zavádění elektronických datových schránek, nově měl však zodpovídat pouze za IT technologie.

Omezení Zajíčkových pravomocí ostře kritizoval i Mirek Topolánek. "ODS považuje tento krok za nepřijatelné překročení mandátu této vlády, jejího programového prohlášení a všech předchozích dohod," prohlásil předseda strany. Podle Topolánka Pecina politizuje ministerstvo podle zájmů socialistů, což ODS pokládá za porušení principu fungování úřednické vlády.

Pecina se proti nařčení dle očekávání ohradil. "Chci zdůraznit, že pan náměstek Zajíček odchází z vlastního rozhodnutí, já jsem jeho odchod neinicioval," uvedl Pecina v tiskovém prohlášení na webu ministerstva.

"Pecina zatím ve své funkci nepředvedl nic jiného než destrukci," řekl Lidovým novinám místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Pokud by ministr chtěl pokračovat v současné praxi i ve vládě do jarních voleb, ODS by takovému kabinetu nevyslovila důvěru. "Ale tím nechci premiéra Fischera nějak vydírat a necháváme si pro to další rozhodnutí čas," dodal Topolánek.

Premiér Fischer ve čtvrtek na půdě Poslanecké sněmovny řekl, že personální věci jsou v kompetenci jednotlivých ministrů. S Pecinou ale prý bude o změnách na vnitru ještě v pátek mluvit. "Žádný šéf v jakékoliv organizaci nikdy není spokojen s výkonem všech svých podřízených," poznamenal. Za předčasnou označil Fischer otázku, zda on sám hodlá kabinet personálně obměnit.

Ministerstvo opustilo několik náměstků

Současný spor není prvním střetem mezi ODS a Pecinou. Už dříve Langer tvrdil, že Pecina nekompetentně zasáhl do rozpočtu i struktury ministerstva a udělal to bez vědomí premiéra. Občanští demokraté také kritizovali jmenování Jiřího Komorouse Pecinovým náměstkem, podle nich to byla politický objednávka Lidového domu.

ODS poukazuje také na to, že za dobu úřadování současného ministra vnitra, odešlo či bylo odvoláno několik náměstků, o funkci přišel také prorektor Policejní akademie nebo vrchní ředitel ekonomické sekce.

Změny dělala i ministryně za ODS 

Personální změny v resortech nicméně dělají i jiní misnitři Fischerovy vlády. Kritizovaná byla především ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nominovaná ODS), která odvolala z funkce svého náměstka pro legislativu Františka Korbela a vrchní ředitelku legislativněprávní podsekce Danu Prudíkovou.  

Na tuto skutečnost upozornil i místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Připomněl, že se změnami nad rámec původní dohody začala právě Kolářová. "Tehdy to ODS v žádném případě nevadilo, nekritizovala ji a nežádala pana premiéra, aby ji vyměnil," poznamenal poslanec. Změny na vnitru podle něj Pecina s ČSSD nekonzultoval.

Tejc i předseda ČSSD Jiří Paroubek označili reakci ODS a Mirka Topolánka na odvolání náměstka za "hysterickou". "S ohledem na stav některých projektů, které měl bývalý náměstek Zajíček na ministerstvu na starost, a které byly nejen špatně nastaveny, ale jsou především podezřele drahé, je jeho rezignace možná i útěkem od odpovědnosti," uvedl Paroubek. ODS podle něj "tuto banální záležitost zásadním způsobem politizuje".