Nejsilnější sněmovní strany ODS a ČSSD trvají na zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců. Sociální demokraté hodlají podat pozměňovací návrh k novele zákona o dani z přidané hodnoty, který by to zavedl. Občanští demokraté podpoří vše, co ke zdanění náhrad povede.

ODS by uvítala spíš nový zákon 

Poslanci si chtěli nechat zdanit náhrady, které dostávají například za dopravu, reprezentaci či pronájem kanceláří, současně souhlasili se snížením svých platů o čtyři procenta. Senát jim ale zákon vrátil s tím, že navrhuje zdanění náhrad zrušit. Tvrdí totiž, že úsporný balíček sice obsahuje zdanění náhrad, zákon o platech ale navrhuje jejich daňové osvobození. V praxi by to činilo potíže.

Rozhořčený taxikář a transparent greenpeace

Začátek dnešního jednání Poslanecké sněmovny narušil výkřiky z galerie pro veřejnost rozhořčený muž, kterým byl taxikář ze Staroměstského náměstí Zdeněk Ponert. "Magistrát nedodržuje zákony," křičel na poslance. Ochranka jej vyvedla a sněmovna po pětiminutové pauze pokračovala v jednání.

Ponert v minulosti mimo jiné držel hladovku za právo vybírat od zákazníků 99 korun za kilometr jízdy. Vyhláška stanovila maximální cenu 28 korun.

"Chtěl jsem upozornit veřejnost i poslance na fakt, že se tady někdo chová protiprávně, a protože je státní zaměstnanec, nic se mu nestane," vysvětlil Ponert poté, co byl kvůli svému chování v budově parlamentu necelou hodinu zadržován ochrannou službou a policií.

Někteří taxikáři vedou dlouhodobý spor s pražským magistrátem. Loni v prosinci demonstrovali na Mariánském náměstí, na kterém sídlí pražský magistrát. Taxikáři protestovali proti systému stanovišť, které zavedlo hlavní město a které mohou využívat jen někteří řidiči.

Ponert řekl, že má k dispozici už 90 dní předběžné soudní opatření, podle nějž by se měli taxikáři na "štafl" na Staroměstském náměstí vrátit. "Policie i inspekce ministerstva vnitra zamrzly a nekonají," vysvětlil svůj postoj.

Dnešní incident v poslaneckém sále nebyl jediný. Před sněmovní budovou na protější budově od rána visí obrovský transparent hnutí Greenpeace proti prolomení těžebních limitů. Souvisí s plánovaným projednáváním horního zákona. Greenpeace minulý týden kvůli stejné věci protestovala při jednání vlády. Její aktivisté tehdy vylezli na střechu Strakovy akademie.



ODS by podle šéfa jejího poslaneckého klubu Petra Tluchoře podpořila spíše nový zákon. "Podpoříme ale vše, co povede ke zdanění náhrad," dodal Tluchoř. Na zdanění náhrad trvá i KSČM.

Sněmovna vrácený zákon projedná na schůzi, která začíná dnes. Pokud by poslanci schválili čtyřprocentní snížení platů všem ústavním činitelům, měl by stát příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí.

Socialisté zkusí protlačit 13. důchod 

Sociální demokracie také podle očekávání potvrdila, že podpoří v prvním čtení návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Ve druhém čtení pak předloží pozměňovací návrhy, které nezvýší schodek. Odmítá ale takzvané porcování medvěda, protože na to nejsou v rozpočtu zdroje. Porcování medvěda je už tradiční proces, při kterém jednotliví poslanci prosazují financování akcí ve svých volebních obvodech.

Pozměňovací návrhy ČSSD budou podle šéfa poslaneckého klubu Bohuslava Sobotky směřovat mimo jiné k tomu, aby se nesnižovaly platy státních zaměstnanců. ČSSD rovněž požaduje, aby vláda dorovnala dotace zemědělcům na úroveň vyjednanou s Evropskou unií. Dotace provozovatelům sociálních služeb chce ČSSD zachovat na úrovni z roku 2008.

Sociální demokraté se podle Sobotky rovněž nevzdali myšlenky 13. důchodu, který slíbili penzistům v příštím roce. Ve sněmovně proto předloží návrh zákona, podle kterého by byla důchodcům vyplacena jednorázově částka 2400 korun.

Sobotka zdůraznil, že pozměňovací návrhy, které sociálnědemokratičtí poslanci předloží, nezvýší deficit státního rozpočtu. Jejich pokrytí, které podle něj představuje asi 11 miliard korun, chtějí dosáhnout restrukturalizací výdajové stránky rozpočtu. Předseda neuvedl podrobnosti. Podle kuloárových informací chce ČSSD peníze odebrat například z Fondu dopravní infrastruktury.

Sněmovna by se měla návrhem státního rozpočtu začít zabývat ve středu schvalováním jeho základních parametrů: příjmy, výdaje a schodek. Ten by měl po schválení vládního protischodkového balíčku činit zhruba 163 miliard korun. Podporu rozpočtu v prvním čtení kromě ČSSD vyjádřili podporu už občanští a křesťanští demokraté. Naopak komunisté chtějí rozpočet vrátit vládě k přepracování.