Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek vyloučil, že by na slovenském území mohly být rozmístěny prvky protiraketové obrany, ať už by patřily Spojeným státům nebo Severoatlantické alianci. "Pokud budu předsedou vlády, nebudu souhlasit s rozmístěním žádných prvků protiraketové obrany na území Slovenska," řekl Fico po setkání s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem, který se v Bratislavě účastní zasedání ministrů obrany NATO.

Šéf slovenského kabinetu byl i v minulosti proti vzniku protiraketového štítu ve střední Evropě, jehož radar měl stát v Česku a silo s desítkou antiraket v Polsku. Spojené státy, které nutnost tohoto systému zdůvodňovaly potřebou obrany před raketami dlouhého doletu například z Íránu, po nástupu prezidenta Baracka Obamy od původního plánu ustoupily a v současnosti připravují novou variantu obranného systému proti raketám krátkého a středního doletu.
Rasmussen Ficova slova nekomentoval. Americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder připomněl, že o tom, kdo, co a kde rozmístí, si musí rozhodnout každá země. Slovensko může podle něho ke společné obraně aliance přispět i jinak než rozmístěním prvků nového systému.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič nebyl po setkání s Rasmussenem v otázce případné protiraketové obrany na Slovensku tak nekompromisní jako premiér. "Já bych do budoucnosti takový výrok neřekl, protože nikdy nevíme, jaká situace může nastat," řekl.

Invaze do Iráku byla "motivována jedině ropou"

Slovenský premiér využil tiskové konference s generálním tajemníkem NATO ke kritice americké invaze do Iráku v roce 2003. "Jsme proti misi v Iráku, protože použití vojenské síly bylo motivováno jedině ropou," řekl Fico. Americká vláda George Bushe zdůvodňovala invazi do Iráku nutností zničit arzenál zbraní hromadného ničení Saddáma Husajna, ale žádné takové zbraně se v Iráku nenašly.

Kritický výpad Fica, hostitele schůzky ministrů obrany, proti USA označuje agentura AP za velmi neobvyklý. Zasedání ministrů obrany NATO jsou jen výjimečně kontroverzní a pokud se objeví rozpory, diplomaté je okamžitě urovnávají a nedovolí téměř nikdy, aby se dostaly na veřejnost, poznamenává agentura.