Řízení Ústavního soudu o souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem vstoupilo do poslední fáze, jednotliví účastníci řízení přednesli své závěrečné návrhy.

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v závěrečném přednesu uvedl, že se EU po ratifikaci lisabonské smlouvy změní v společenství s federativními prvky, "zárodek federace". Poukázal i na zrušení práva veta při rozhodování o řadě unijních záležitostí.

"Zůstane jen název "

Senátorům vadí také to, jakým způsobem Lisabon změní starší římskou a maastrichtskou smlouvu. "Z obou smluv zůstane v podstatě jen název," řekl Oberfalzer. Rozsáhlá novelizace podle něj odporuje principu právního státu.

Oberfalzer upozornil také na to, že lisabonská smlouva vytváří základ pro budování společné unijní obrany. "Otázky obrany patří k těm, které nesmějí být přeneseny, máme-li zůstat svrchovaným státem," tvrdí senátor. Právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba pak navrhl, aby soud rozhodl o rozporu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem.

Soudci poté jednání znovu přerušili, aby mohlo plénum hlasovat o nálezu. To se stane 3. listopadu v 9:00.

Skupina senátorů, kteří si na smlouvu stěžují, hned na začátku jednání neuspěla s námitkou podjatosti podanou proti předsedovi Ústavního soudu a zpravodaji v kauze lisabonské smlouvy Pavlu Rychetskému.

Právník senátorů Jaroslav Kuba také přednesl další doplnění jejich návrhu. Rychetský jej za to kritizoval, senátoři měli prý dost času na to, aby výhrady zformulovali předem. "Ústavní soud se s tím samozřejmě vypořádá, ale nemohu si odpustit poznámku, že toto jednání je na pokraji obstrukčního jednání," uvedl Rychetský.

Jednání Ústavního soudu sledujeme ON-LINE: 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:53
9:45 Na verdikt Ústavního soudu čekají i v zahraničí
Rozhodování ústavního soudu v Česku sledují také některá zahraniční média. Soud posoudí stížnost 17 senátorů podporovaných prezidentem Klausem - ten zůstává jediným lídrem v Evropské unii, který ještě nepodepsal Lisabonskou smlouvu, připomíná zpravodajský BBC. Podle něj je společný unijní dokument v ohrožení, protože nemůže být ratifikován bez souhlasu všech 27 členských zemí EU. BBC dodává, že do cesty Lisabonu se začali stavit také britští konzervativci.
09:57
09:55 Před soudem se sešli odpůrci Lisabonu
Před jednáním přišly před budovu soudu desítky demonstrantů. Klausův názor přišli kolem osmé hodiny podpořit dva odpůrci smlouvy. Asi po pěti minutách je odtud odvedla městská policie. Zákon totiž říká, že demonstrovat lze až sto metrů od budovy soudu nebo dále. Pak odpůrců začalo přibývat, v devět hodin stála před soudem skupina příznivců či členů Strany svobodných občanů včetně předsedy Petra Macha.
09:58
9:58 Bezpečnostní opatření jsou přísnější

Na Ústavním soudu vrcholí přípravy na jednání o Lisabonské smlouvě. Bezpečnostní a organizační opatření jsou tentokrát ještě přísnější než obvykle. Například fotografové mají jen omezený čas na snímky. "Nechci vidět, že někdo strčí soudci foťák před obličej. Jinak fototermín okamžitě končí," dává novinářům příkazy člen ochranky.

10:00
10:01 Klaus za sebe poslal právníka

Za Senát zde sedí i hlavní kritik smlouvy Jiří Oberfalzer z ODS, za Sněmovnu její šéf Miloslav Vlček.

10:01
10:03 Zájem o zasedání ÚS je mimořádný

Zájem o jednání je mimořádný. Velký sál soudu je zcela zaplněný, kancelář soudu dokonce vydávala na jednání zvláštní vstupenky, i novinářů se dovnitř dostalo jen sedm. Pro ostatní soud zřídil tiskové středisko. Jsou zde i zástupci zahraničních médií.

10:04
Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na
10:05
10:05
Jednání začíná. Slovo si bere předseda Ústavního soudu a zpravodaj Pavel Rychetský a zahajuje úvodní řeč. Senátory, kteří Lisabonskou smlouvu napadli, zastupuje Jiří Obelrfalzer, ale je tu první problém. Senátoři si zvolili dva zástupce - právníka Jaroslava Kubu a právníka Vladimíra Balaše, což je proti jednacímu řádu Ústavního soudu. Senátoři si museli vybrat a nakonec se rozhodli pro Jaroslava Kubu. Prezidenta republiky bude zastupovat právník Aleš Pejchal a kancléř Jiří Weigel. Prezident Václav Klaus podle očekávání do Brna nedorazil. Před necelým rokem, kdy Ústavní soud rozhodoval o Lisabonu poprvé, byl přitom Klaus hlavní hvězdou zasedání.
10:09
10:09 Senátoři zpochybnili důvěryhodnost Rychetského
Jednání začíná další nečekanou komplikací. Právník senátorů Jaroslav Kuba dal námitku vůči soudci zpravodaji Pavlu Rychetskému kvůli podjatosti. Nelíbí se jim, že se Rychetský v září sešel s německým velvyslancem Johannesem Haindl, který se vyptával, jak dlouho bude trvat rozhodování Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě. Rychetský na 10 minut jednání odložil. Soud se musí poradit, jestli velmi nečekanou námitku senátorů přijme.
10:25
10:25 Při přerušení se mohlo jen na toaletu
Během desetiminutové přestávky, kdy soudci rozhodovali o námitce podjatosti svého předsedy Rychetského, zůstávali všichni aktéři i hosté v sále. Stráž omlouvala jediný důvod - toaletu.
10:26
10:26 Senátoři neuspěli, Rychetský může pokračovat
Soudci se po deseti minutách znovu sešli a rozhodli o námitce senátorů. Místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer přečetl rozhodnutí soudců o podjatosti. "Soudce Rychetský není vyloučený z projednávání věci. Proti rozhodnutí Ústavního soudu není možné odvolání," přečetl rozhodnutí soudců Holländer. Rychetský může pokračovat.
10:28
10:28
Pavel Rychetský čte úvodní řeč. Senátoři si ve své stížnosti stěžují například na to, že Lisabonská smlouva narušuje demokratičnost a svrchovanost českého státu. "Podle navrhovatele je Lisabonská smlouva v rozporu s článkem 1 Ústavy České republiky jako právního státu," předčítá před plným sálem Rychetský.
10:33
10:32 Rychetský pokračuje ve čtení stížnosti
Pavel Rychetský pokračuje. "Navrhovatel se domnívá, že Lisabonská smlouva připouští jako dílčí cíl vznik společné evropské obrany, přičemž navrhovatelé se domnívají, že obrana má zůstat svrchovanému státu," předčítá Rychetský. Navíc upozorňuje, že se senátoři domnívají, že EU začne mít po přijetí Lisabonu prvky federálního státu.
10:39
10:37 Senátoři napadli Lisabon i kvůli nesrozumitelnosti.
Pavel Rychetský dál předčítá text senátorské stížnosti. Senátoři například kritizují i nesrozumitelnost apřílišnou "ideologičnost" Lisabonské smlouvy. "To odporuje principům právního státu," pokračuje ve čtení stížnosti Rychetský. Lisabonská smlouva navíc podle senátorů předává na Evropskou unii příliš mnoho pravomocí. Rychetský opakuje námitku senátorů proti společné obraně. "Česká republika nesmí usilovat o společnou evropskou obranu, porušila by tím ústavu," čte klidným soustředěným hlasem Rychetský.
10:42
10:42 Senátoři: Hrozí nám nekontrolovatelný příliv uprchlíků
Senátorům se nelíbí ani to, že Lisabonská smlouva předpoklá společnou přistěhovaleckou politiku. "Podle navrhovatelů z toho vyplývá, že o počtu uprchlíků už nebude rozhodovat Česká republika. To může ovlivnit složení České republiky a její kulturní identitu," čte ze stížnosti senátorů Pavel Rychetský.
10:50
10:50 Senátoři: Pravomoci států nebude umět unie vykonávat

Senátoři vedení Jiřím Oberfalzere kritizují i to, že pravomoci přenesené z členských států na Evropskou unii, zůstanou "ležet na ulici". "Problematická je i výlučná pravomoc unie. Členské státy ztrácí pravomoci, aniž by bylo jasné, že se unie na přenesených pravomocech shodne. Může nastat, že v oblasti výlučné pravomoci unie nebudou platit žádná pravidla. To je v rozporu s principy právního státu," čte Rychetský námitky 17 senátorů.   

10:54
10:54 Rychetský přečetl vyjádření Senátu a sněmovny
Rychetský dočetl ústavní stížnost senátorů a velmi rychle přečetl vyjádření Poslanecké sněmovny. Ta trvá na tom, že Lisabonská smlouva v rozporu s ústavou není. Velmi podobně hodnotí Lisabonskou smlouvu i Senát jako celek. "Senát se Lisabonskou smlouvou do podrobna zabýval, a přesto, že zaznívaly nejrůznější názory, většinový názor byl vyjádřen 6. května usnesením, kterým dal Senát souhlas k její ratifikaci," přečetl nejdůležitější pasáž senátorského vyjádření Rychetský.
10:55
10:55 Odpůrci Lisabonu přišli před budovu soudu
11:00
11:00 Rychetský čte námitky Klause

Pavel Rychetský začal číst vyjádření prezidenta Václava Klause. Ten ve svém písemném vyjádření připomněl, že minulé jednání Ústavního soudu zkoumalo jen část Lisabonské, a ne její celek. "Prezident republiky se domnívá, že v rámci řízení nedostal úplné odpovědi na pět otázek, které vznesl. Proto je opakuje," čte z vyjádření Klause Rychetský a připomněl, že se Klaus ve svém vyjádření plně ztotožnil s námitkami senátorů. "Prezident republiky navrhuje, aby Ústavní soud sdělil, že Česká republika zůstane svrchovaným, jednotným a demokratickým právním státem," dodává Rychetský. Nakonec přečetl Klausovo páteční doplnění stížnosti, ve které se Klaus obává, že bude Česká republika po přijetí Lisabonské smlouvy ve spoustě oblastí přehlasovaná. 

11:03
11:03 Rychetský předčítá vyjádření vlády. Tím končí první blok jednání Ústavního soudu
Rychetský začíná předčítat vyjádření vlády. Ta připomíná, že ústavní soudci už o Lisabonské smlouvě jednou rozhodoval. A podle vlády musí stížnost znovu odmítnout. "Žádné tvrzení skupiny senátorů nebo prezidenta o rozporu Lisabonské smlouvy s ústavou neobstojí," zakončil Rychetský četbu z vládního vyjádření.
11:08
11:08 Senátoři chtějí doplnit stížnost. Rychetský je obvinil z obstrukcí

Další důležitý zádrhel. Senátoři chtějí v rozporu se včerejšími vyjádřeními doplnit svou stížnost. Rychetský je očividně zaskočený. "Ústavní soud si nemůže odpostit poznámku, že toto jednání je napokraji obstrukčního jednání s ohledem, že byl dostatek času, aby soud doplnění obdržel," kárá senátory Rychetský. 

11:19
11:19 Klaus chce odpovědět na pět otázek

Senátoři navrhli, aby Ústavní soud posoudil, jestli jsou Lisabonská smlouva, ale i předchozí smlouvy EU jako celek v souladu s českou ústavou. Drobně doplnit podání chce i právník prezidenta Aleš Pejchal. "Dovolil bych si pět otázek pana prezidenta zopakovat. První otázkou je, zda zůstane Česká republika i po schválení Lisabonské smlouvy suverénním státem," čte Pejchal otázku prezidenta. Pejchal se ústy prezidenta ptá i na to, jestli Listina základních práv bude normální mezinárodní smlouvou, kterou bude muset Česko dodržovat. Rychetský je znovu zaskočený. "To máme vnímat jako dotazník, že Ústavnímu soudu jsou takto pokládány otázky? Tato pravomoc Ústavnímu soudu nebyla svěřena," odbývá otázky Pejchala Rychetský. "Máme to vnímat jako argumentaci,?" ptá se nakonec Rychetský. "Ano, můžete to vnímat jako argumentaci," odpovídá prezidentův právník Pejchal.


11:22
11:22

Slovo dostává předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Senát se Lisabonskou smlouvou velmi pozorně zabýval po celý rok a čtvrt. Po rozhodnutí Ústavního soudu, že napadená ustanovení nejsou v rozporu s ústavou, většina Senátu rozhodla o schválení Lisabonské smlovy," zopakoval Sobotka. Žádné větší výhrady ani další návrhy nemá ani předseda sněmovny Miloslav Vlček. "Podle mého přesvědčení Ústavní soud v listopadu 2008 dospěl k závěru, že ratifikací Lisabonské smlouvy nepřestane být Česká republika svrchovaným státem. Nové podání jen klade bariéry ratifikaci Lisabonské smlouvy. Oddalování rarifikačního procesu je předmětem pozornosti 26 zemí EU. Dovolte, abych vyslovil názor, že nám to nedává úctyhodný rozměr. Pokud by Ústavní soud rozhodl jinak než při prvním jednání, vzbuzovalo by to nejasnosti," řekl Vlček.

11:26
11:27 Rychetský odročil jednání na 13:30

Pavel Rychetský ukončil první velký blok, ve kterém všechny strany dostaly možnost vyjádřit se k ústavní stížnosti 17 senátorů. Rychetský přerušil jednání soudu do 13:30. Do té doby se budou soudci zabývat doplněním senátorské stížnosti i prezidenta Václava Klause. Nové otázky senátorů i prezidenta Klause můžou nakonec znamenat, že Ústavní soud dnes nerozhodne. 

11:45
11:45 Prezident nechce podepsat? Zelení vědí, jak na to
Strana zelených předloží návrh ústavní novely, podle níž by mezinárodní smlouvy včetně lisabonské mohl místo prezidenta ratifikovat premiér. Prezident by mohl podle předlohy dobrovolně přenést ratifikaci smluv na předsedu vlády. Bylo by to pro případ, že by měl problém s podpisem, ale nechtěl jít proti vůli parlamentu.
11:47
11:50 Oberfalzer neumí lidsky vysvětlit poslední námitku
Před soudní síní chtějí novináři od senátora Jiřího Oberfalzera vědět, co stojí v doplnění, které na poslední chvíli předal ústavním soudcům. "Jde to vysvětlit nějak lidsky?" ptá se televizní reportérka. "Lidsky, to je těžké," přiznává Oberfalzer.
11:54
11:56 Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a soudkyně Eliška Wagnerová při jednání
13:29
13:31 Začíná pomalu odpolední jednání Ústavního soudu
Pomalu se chystá odpolední část. Přicházejí kancléř Jiří Weigel a prezidentův advokát a zástupci senátu a sněmovny.
13:30
13:35
Přestávka Ústavního soudu končí. Na pořadu jsou závěrečné řeči účastníků. Jako první mají slovo senátoři.
13:31
13:34 Dnes možná soudci nerozhodnou

V kuolárech kolovala neověřená zpráva, že soudci dnes nerozhodnou. Čekají je totiž ještě - možná dlouhé - závěrečné řeči a pak porada. Není přitom zvykem, že by ústavní soudci vyhlašovali rozhodnutí pozdě odpoledne či večer.
13:36
13:36
Jiří Oberfalzer opakuje výtky senátorů: "Lisabonská smlouva mění zásadním způsobem fungování Evropské unie, a tudíž i České republiky v budoucí Evropské unii," říká Oberfalzer.
13:39
13:39
Jiří Oberfalzer z ODS pokračuje. Kritizuje, že Lisabonská smlouva vezme Česku svrchovanost a suverenitu. "Namítáme, že Lisabonská smlouva deklaruje jako cíl společné evropské obrany. Česká republika musí v této věci vystupovat vždy jako svrchovaný suverén," argumentuje Oberfalzer.
13:40
13:41 Oberfalzer: Hrozí evropská federace

Oberfalzer argumentuje, že po schválení Lisabonské smlouvy se stane EU federálním státem, což je nepřípustné. "Tvrdíme, že jde o společenství s posílenými federálními prvky, pokud přímo nejde o prvky federace," říká Oberfalzer.

13:43
13:44 Oberfalzer: Přijdeme o státní suverenitu

Senátor Oberfalzer navíc varuje, že Evropská unie bude moci po schválení Lisabonu rozhodovat o tolika věcech, že Česko přijde o suverenitu. "Přenesení některých pravomocí by bylo zánikem naší suverenity. To je rozhodování o příjmech a výdajích, rozhodování o obraně, o tom, co je trestným činem, rozhodování o veřejném pořádku a rozhodování, které má velké dopady na kulturní činnost," myslí si Oberfalzer. Podle něj Lisabonská smlouva povede k tomu, že si Česko už nebude rozhodovat o těchto věcech samo. Například rozhodování o příjmech a výdajích nebo o tom, co je trestný čin, přitom zůstane i po případném schválení Lisabonské smlouvy národním státům. 

13:48
13:49
Senátoři chtějí, aby Ústavní soud dotáhl do konce myšlenku o sdílené suverenitě a řekl, že ČR sice připouští přenost některých pravomocí, ale ne samotný základ své suverenity, argumentuje Oberfalzer, který je během čtení poněkud nervózní.
13:49
13:51
Senátor Jiří Oberfalzer skončil svou řeč, pokračuje právník 17 senátorů Jaroslav Kuba.
13:49
13:44 Švédsko zatím mlčí

Švédské předsednictví Evropské unie zatím nechtělo jakkoli komentovat probíhající jednání českého ústavního soudu o souladu lisabonské smlouvy s českým právním pořádkem. Šéf švédské diplomacie Carl Bidlt nechtěl ani říct, zda by podle něj bylo dobré, pokud by rozhodnutí soudu padlo již před summitem EU. Ten se v Bruselu koná ve čtvrtek a v pátek, přičemž se bude do značné míry věnovat právě otázce dokončení ratifikace smlouvy o reformě EU v České republice.

13:53
13:55

Jaroslav Kuba argumentuje: "Skupina senátorů připomíná, že Ústavní soud potvrdil posuzování souladu Lisabonské smlouvy jako celku s ústavou," říká právník Kuba. Hned ale soudcům vytýká, že se už předem vzdali posuzování souladu mezinárodních smluv s ústavou. Kritizuje soudce, že se zbytečně vzdávají svých pravomocí. 

13:55
13:57

Právník Jaroslav Kuba děkuje prezidentovi, že má stejný názor jako 17 stěžujících si senátorů. "Děkujeme za poskytnutá vyjádření, která jsou nám cenným podnětem, zároveň děkujeme vyjádřením, které učinil pan prezident," říká Kuba a na konci vyzývá Ústavní soud, aby rozhodl, že Lisabonská smlouva je v rozporu s ústavou. Slovo si bere právník Václava Klause Aleš Pejchal.

13:57
13:58
14:02 Klausův právník cituje z Klausovy přihlášky do EU

Právník Aleš Pejchal cituje z přihlášky, kterou v roce 1996 podal do Evropské unie tehdejší premiér Václav Klause. "Nebylo lehké po nedávném nabytí státní svrchovanosti, že bude třeba se některých pravomocí vzdát. Vláda dospěla k tomu, že výměna části vlastní státní svrchovanosti za vstup do EU bude prospěšná pro zemi i pro celou Evropu," cituje Pejchal z usnesení Klausovy vlády. "Můžeme shrnout, že Česká republika vstupovala do EU v době, kdy se v EU uznával princip konsensu," naráží Pejchal na to, že Lisabonská smlouva přesouvá velkou část pravomocí Česka na evropskou úroveň.   

14:02
14:02 Klaus vysílá do Bruselu zástupce

Klaus bude mít svého zástupce na summitu EU, který projedná jeho požadavky k lisabonské smlouvě. V české delegaci bude jeho kancléř Jiří Weigl.

14:04
14:07 Pejchal: Stojíme před rozhodnutím, zda se sami vzdáme suverenity
Aleš Pejchal znovu cituje vyjádření prezidenta Klause. "Lisabonská smlouva znamená zásadní posun směrem k větší centralizaci, k oslabování pozice členských států a v konečném důsledku i jednotlivých občanů. Směřování evropské intergrace nebylo nikdy předmětem vážné společenské diskuse. Lisabonská smlouva znamená ohrožení české státní suverenity. Znovu řešíme otázku, zda se máme vzdát postavení suverénního státu a předat kompetence evropským institucím, které jsou mimo demokratickou kontrolu českých občanů," přednesl poněkud pateticky Pejchal Klausova slova. Hned po něm velmi krátce vystoupili šéfové Senátu a sněmovny, kteří už nic dodat nechtěli. Začíná mluvit ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.
14:09
14:10 Füle: Lisabon je plně v souladu s ústavou
Štefan Füle nejprve pochválil Ústavní soud a začíná vysvětlovat, že podle vlády je Lisabonská smlouva jednoznačně v souladu s českou ústavou.
14:10
14:12

Füle podobně jako Rychetský kritizuje to, že neustálé doplňování ústavní stížnosti vypadá jako obstrukce. Naráží tak nepřímo na to, že senátoři dnes znovu navrhli doplnit svou ústavní stížnost.

14:11
14:11 Jednací síň se poněkud vylidnila
Dopolední jednání sledovala zcela zaplněná sněmovna. Odpoledne zůstala v lavicích volná místa. Většinu lidí v sále tvoří studenti.
14:12
14:17 Před budovou ÚS celý den protestovali odpůrci Lisabonské smlouvy
14:13
14:15
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle začíná věcně argumentovat, proč Lisabonská smlouva neodporuje ústavě. Tvrdí, že Česká republika o svrchovanost nepřijde. "Ani koncept společné obrany není cestou k federálnímu státu," říká Füle.
14:17
14: 17 Füle: Lisabon je zhruba stejně (ne)srozumitelný jako naše zákony

Füle zároveň odmítá, že by byla Lisabonská smlouva příliš neurčitá a nesrozumitelná. Právě to jí mimo jiné vytýkají senátoři. Füle říká, že podobně neurčité a nesrozumitelné pojmy jsou běžné i v českém právním řádu. 

14:18
14:19
Füle vyvrací další argument senátorů a tvrdí, že posílení pravomocí Evropského parlamentu není na úkor českého parlamentu.
14:19
Füle s klidným hlasem protřelého diplomata dál suverénně vyvrací jeden argument senátorů za druhým. Füle znovu odmítá argument senátorů, že Lisabonská smlouva není politicky neutrální. A znovu se vrací ke společné obraně: "Nejde tu o nutné vyústění integrace, ale o možnost, o které musí rozhodnout jednotlivé státy," říká Füle.
14:23
14:25
Füle pokračuje o společné obraně. "Na principu kolektivní obrany spočívá i NATO," říká Füle s tím, že pokud by kvůli společné obraně Ústavní soud Lisabon zamítl, mělo by Česko vystoupit i z NATO.
14:25
14:27
Ministr pro evropské záležitosti Füle dál odmítá argument stěžujících si senátorů, že by EU po přijetí Lisabonu rozhodovala, kolik Česko přijme uprchlíků.
14:28
14:30
Štefan Füle uzavírá první část své argumentace jasně: "Vláda došla k jednoznačnému názoru, že Lisabonská smlouva je v souladu s ústavním pořádkem České republiky."
14:29
14:31

Füle odmítá, že by Lisabon umožňoval nekontrolované přenášení pravomocí z národní na evropskou úroveň. To je přitom jeden z nejdůležitějších argumentů, proč senátoři stížnost podali. 

14:32
14:35
Füle připouští, že spousta kompetenecí přejde z národní na celoevropskkou úroveň. "Lisabonskou smlouvou dochází k rozšíření výlučných kompetencí unie," říká Füle. Ale zároveň dodává, že konečné slovo o tom, s kým budou uzavírat smlouvy, zůstane jednotlivým státům. 
14:35
14:40

Projev ministra Füleho je zdaleka nejdelší. Už mluví skoro půl hodiny. Ze všech účastníků jednání u Ústavního soudu je určitě nejpřipravenější a jeho právní argumentace je nejpodrobnější. Upozorňuje například, že Ústavní soud už minulý rok v listopadu rozhodl, že Lisabonská smlouva neohrožuje svrchovanost českého státu. "V oblasti mezinárodních smluv zůstane i po schválení Lisabonské smlouvy stejný stav, jako doposud," říká Füle. 

14:41
14:45

Füle pomalu končí svůj víc než půl hodiny dlouhý projev plný paragrafů a velmi odborných právnických obratů a dospívá znovu k jednoznačnému výsledku. "Jednotlivé články Lisabonské smlouvy napadené ve stížnosti nejsou v rozporu s ústavním pořádkem," říká Füle

14:44
14:44 Účastníci řízení u Ústavního soudu


Zástupci prezidenta Václava Klause právník Aleš Pejchal (nahoře vlevo) a kancléř Jiří Weigl (nahoře uprostřed), předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (vlevo) a předseda Senátu Přemysl Sobotka na veřejném zasedání Ústavního soudu.
14:45
Füle: Na "nových" argumentech senátorů není nic nového

 Štefan Füle na konci svého projevu zpochybnil, že by senátoři ve svém "novém" doplnění stížnosti bylo cokoli nového. "Veškerou argumentací se už soud zabýval ve svém loňském nálezu a zabývala se jím i vláda," odmítl "doplňovací" taktiku senátorů Füle. Zároveň nepřímo řekl, že Ústavní soud vlastně ani nemůže rozhodnout jinak než loni v listopadu, kdy řekla, že část Lisabonu je v souladu s ústavou. "Na rozdíl od pana prezidenta se nedomníváme, že v listopadovém nálezu Ústavního soudu byla většina sporných otázek týkajících se Lisabonské smlouvy už zodpovězěna," říká Füle.  

 

14:51
14:53 Füle: Evropa nám suverenitu nebere

Füle na konci svého dlouhého projevu připomíná, že i po přenesení velké části národních pravomocí do Evropské unie zůstane Česku ještě tolik pravomocí, že to rozhodně neznamená ztrátu národní suverenity a poněkolikáté zopakoval, že Lisabon je v souladu s českou ústavou. 

 

 

14:54
14:54 Ústavní soud rozhodne o Lisabonu až 3. listopadu
Pavel Rychetský si bere slovo a jeho rozhodnutí je jasné: Ústavní soud rozhodne až za týden. "Jednání Ústavního soudu se odročuje na úterý 3. listopadu v 9,00," končí dnešní jednání Ústavního soudu Rychetský.
14:56
14:58
Odročení jednání Ústavního soudu na příští úterý mimo jiné znamená, že na Bruselském summitu se bude rozhodovat o české výjimce bez toho, aby evropští politici věděli, jak ratifikace v Česku dopadla. Klaus tak stoprocentně do bruselského summitu Lisabonskou smlouvu nepodepíše. Vzhledem k tomu, že o ní nerozhodl Ústavní soud, tak ji zatím podepsat nemůže. Ani kdyby chtěl.