Spojené státy ve středu odpoledne našeho času poprvé vyzkoušely raketu Ares I, která by měla v budoucnosti vynášet do vesmíru kosmickou kabinu Orion nahrazující dosavadní raketoplány při posílání lidí do vesmíru. Start v přímém televizním přenosu vysílal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Testovací nosná raketa s označením Ares I-X byla z vesmírného střediska na Floridě odpálena s více než denním zpožděním. Původně plánované úterní a středeční starty stometrové rakety, které se měly uskutečnit vždy ve 13:00 SEČ, zhatilo nepříznivé počasí.

Let byl plánován jen na několik minut. Horní část rakety byla pouhou replikou, která se zničí pádem do Atlantiku. Naopak dolní část rakety s přístroji měla dopadnout s pomocí padáků do oceánu a po vylovení má poskytnout informace, jejichž analýza potrvá několik měsíců. Let dle NASA přinese první poznatky o stabilitě a bezpečnosti rakety.

Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA vyřadit z provozu mezi zářím 2010 a jarem 2011. Rakety Ares a moduly Orion by ale měl mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) závislý na ruských plavidlech Sojuz.

Budoucnost rakety Ares je nejistá

Výbor pro vyhodnocování programu amerických vesmírných letů, který zřídil prezident Barack Obama, podle všeho není raketě Ares I příliš nakloněn. Jeho předseda Norman Augustine nedávno prohlásil, že to pro NASA není dobrá volba, protože by byla lepší ještě silnější nosná raketa.

Bez ohledu na to, co se stane v budoucnosti, je test velmi důležitý, protože získané údaje pomohou zhotovit příští nosnou raketu, ujistil Doug Cooke, který v NASA dohlíží na projekt Ares I.