Na právnické fakultě v Plzni nebude podle ministryně školství Miroslavy Kopicové nic zameteno pod koberec. Ministerstvo podrobně prošetří příčiny všech pochybení. V případě, že zjistí i selhání rektorátu Západočeské univerzity, vyvodí z toho závěry. Nebude-li v pondělí zvolen děkan s jasným reformním programem, využije nástroje od uvalení nucené správy až po odebrání akreditace a zrušení školy. Učitelům i studentům to v pátek v Plzni řekla ministryně osobně.

Právník Karol Hrádela a pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil se utkají o post děkana 2. listopadu. Ani jeden z nich ale zatím nemá jistý dostatek hlasů pro zvolení. Martin Marek ze studentské kurie senátu nedávno řekl, že pět ze šesti studentů v senátu jednoznačně podpoří Pospíšila. Ke zvolení děkana je potřeba deset hlasů. Z 12 učitelů se zatím rýsuje Pospíšilovi jako pravděpodobná podpora tří pedagogů.  Někteří z učitelů ale naopak podporují bývalého proděkana Milana Kindla.

Podle Kopicové na fakultě selhala skupina velmi vlivných lidí, byly zneužity akademické svobody. Akademický senát fakulty, jenž tomu mohl zabránit, nekonal. Dění na fakultě Kopicová označila za mimořádný úlet. "Chci vědět, že bude zvolen děkan s jasným reformním programem, který ho bude naplňovat. Děkana tohoto profilu podpořím a pomohu udělat vše pro to, aby se fakulta očistila," uvedla Kopicová.

Pokud se ukáže, že mezi členy akademického senátu k volbě takového člověka není vůle a síla, použije ministerstvo své nástroje. Děkana bude v pondělí volit 12 pedagogů a šest studentů. Jde o senát ve stejném složení, který jako kontrolní mechanismus selhal.

Podle Kopicové měl senát možnosti, aby odhalil některé věci na fakultě. Roli senátu označila za nevyváženou. Jeho pravomoci prý nejsou vyváženy zodpovědností, kterou musí nést za rozhodnutí. "Akademické svobody jsou ale takové, že já nemohu senát ovlivnit, nemohu ho ani rozpustit," uvedla.

Studenti prý měli být radikálnější

Na adresu studentů ministryně řekla, že měli být radikálnější. "Bylo třeba upozornit rektora. My nyní šetříme, kde k pochybení došlo. Zda o tom rektorát věděl a nereagoval a podobně," uvedla. Před studenty a učiteli vyjmenovala, že na fakultě neexistovala výzkumná činnost, fakulta nezpracovávala výroční zprávy, neexistovalo kolegium děkana.

Způsob nastavení přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Uznávání zápočtů a zkoušek při přestupu z jiných škol zde bylo v rozporu se zákonem. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, neexistoval kontrolní mechanismus fungování kateder, byl zde problém s uznáváním studia ze zahraničních univerzit. I v návaznosti na to řekla, že ode dneška bude veškeré žádosti o nostrifikaci řešit ministerstvo.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.