Městské a obecní rozpočty budou podle současných odhadů v příštím roce o 15 až 20 procent chudší. Kvůli propadu daňových příjmů radnice přijdou o značnou část peněz, které budou chybět například na investice, kulturu či sport. Novinářům to v pátek řekl po jednání Komory statutárních měst primátor Kladna Dan Jiránek. Letos města podle komory přišla vlivem krize o 12 až 15 procent daňových příjmů.

Některá se rozhodla propouštět, například Ústí nad Labem má o 43 úředníků méně, jiná snížila mzdy. "Už jsme vyčerpali všechny rezervy na letošní rok, další propouštění by znamenalo omezení služeb pro obyvatele. Pokud by ten trend měl pokračovat dál, bude to znamenat, že budeme nuceni omezovat některé základní funkce města, například provoz divadel, dotace spolkům, sportovním klubům a podobně," řekl Jiránek.

Opava omezila mzdové prostředky o pět procent, uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák. V Pardubicích čekají na výsledky personálního auditu. "Jednotlivé odbory budou mít nižší rozpočet o osm až 25 procent. Se snížením se musejí vyrovnat, bude to v pravomoci vedoucích, zda sníží mzdy, nebo propustí některé úředníky. Víc nám také ukáže audit, vše musí proběhnout do té doby, než schválíme rozpočet na nový rok," řekl primátor Jaroslav Deml.

Pardubice: Snížení mezd

Pardubický magistrát má v současnosti 340 úředníků, průměrně berou okolo 20 000 korun měsíčně, což je průměrná mzda v Pardubickém kraji. Mzdy kladenských úředníků se pohybují na průměru republiky, tedy 23 000 korun za měsíc. Radnice však připravuje snížení mezd o čtyři procenta, řekl Jiránek.

Ohrožené jsou také investice v následujícím roce. Prioritně města dokončí pouze ty, na které jsou jisté evropské dotace. Necelá třetina statutárních měst si už letos musela půjčit na doplacení projektů a v nejistých dobách se už dál zadlužovat nechce. "Investice, na které nebudou dotace nebo budou příliš nízké, budou vyhodnocovány jako zbytné," řekl Jiránek.