Slovensko kvůli chřipkové epidemii na Ukrajině od nedělního rána dočasně uzavře hraniční přechod v Ubli. Pro motoristy tak zůstane v provozu jen přechod ve Vyšném Německém. V sobotu to oznámil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Slovenské úřady zpřísnily režim na hranicích s Ukrajinou tento týden, aby zabránily šíření chřipkového viru, který na Ukrajině doposud zabil více než 130 lidí. Od úterý jsou uzavřené přechody pro pěší ve Veľkých Slemencích a Ubli.

"Důvodem dalšího zpřísnění opatření je stále se zhoršující epidemiologická situace na Ukrajině," vysvětlil Kaliňák. Na Ukrajině onemocnělo chřipkou téměř 900.000 lidí. Policisté, celníci a lékaři, kteří doposud kontrolovali lidi a vozidla směřující na Slovensko přes obec Ubľa, se podle ministra přesunou do Vyšného Německého.

"Na tomto posledním otevřeném silničním hraničním přechodu bude ve smyslu schengenského kodexu odepřen vstup každé osobě, která bude vykazovat příznaky choroby, nebo její vozidlo nebude v požadovaném technickém stavu," poznamenal.
O úplném uzavření hranic ministerstvo zatím neuvažuje. V provozu zůstane také dvojice železničních přechodů v Maťovských Vojkovicích a Čierné nad Tisou, kde budou lékaři kontrolovat cestující z Ukrajiny.

Na Slovensku zatím epidemie sezonní ani takzvané prasečí chřipky podle hygieniků nevypukla. Chřipkou a jí podobným onemocněním se tento týden nakazilo více než 12.000 lidí. Počet nakažených virem A(H1N1) od vyhlášení pandemie v červnu stoupl v zemi asi na 200. Nemoc si pravděpodobně vyžádala na Slovensku i první oběť. Potvrdit by to měla pitva, jejíž výsledky budou známy příští týden.
Související