Poslanecká sněmovna v pátek podle očekávání schválila zvýšení letošního rozpočtového schodku asi o 14 miliard zhruba na 52 miliard korun. Předlohu podpořilo 112 ze 117 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti.  

Zvýšení schodku letošního státního rozpočtu je podle vlády nutné, jinak by kvůli hospodářské krizi chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Původně schválený schodek činil 38,1 miliardy, nově představuje 52,2 miliardy. Ministerstvo financí ale očekává, že rozpočet nakonec skončí se schodkem kolem 165 miliard korun. 

"ČSSD zachránila situaci"

Tím, že ČSSD 15. září nehlasovala pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a nedovolila konání listopadových předčasných voleb, umožnila současné projednání úpravy rozpočtu a zabránila tak jinak hrozícímu nevyplacení prosincových důchodů, řekl na páteční tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek. Nově zvolená sněmovna by se totiž podle něj v současné době teprve ustavovala.

Kdyby se volby konaly v listopadu, sněmovna by úpravu rozpočtu už nestihla projednat, řekl Paroubek. Podle něj by pak stát rozpočtovou situaci musel řešit například přesunutím platby prosincových důchodů na leden. "Rozhodnutí o nerozpuštění sněmovny bylo v zájmu státu," uzavřel předseda ČSSD. 

Když ČSSD v září překapivě změnila svůj postoj a listopadový termín voleb smetla pod stůl, tvrdila, že se bojí, aby Ústavní soud i napodruhé předčasné volby nezrušil. Strana také tehdy uvedla, že chce umožnit projednání státního rozpočtu na rok 2010 a zamezit hrozbě rozpočtového provizoria.   

Ještě podpis prezidenta

Vládní novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2009 je nutné schválit do konce listopadu. Senát rozpočet neprojednává, zákon ale musí podepsat prezident.

Z dodatečných 14 miliard by mělo jít 2,485 miliardy na důchody, 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti, kraje by měly dostat 2,558 miliardy na sociální služby. Dalších 6,873 miliardy má jít na úroky ze státního dluhu, sto milionů navíc si vyžádají poplatky spojené s jeho obsluhou.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že pokud by se nepodařilo dodatečné peníze na úroky ze státního dluhu zajistit, hrozilo by, že Česko nebude platit své závazky. To by mělo pro stát až katastrofální důsledky, například horší hodnocení úvěrové spolehlivosti, zdůraznil.

"Nejlepší ministr financí světa"

Přímo ve sněmovně ČSSD v pátek kritizovala exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). "Nejlepší ministr financí světa se vytratil někam na chodbu se posílit, dnes už naštěstí bývalý ministr, krizi nedokázal anticipovat, nepromítl dopady krize do rozpočtu. Ani se o to nepokusil," prohlásil Jiří Paroubek.

Jeho stranický kolega a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka Kalouska obvinil, že loni schválně předložil letošní rozpočet s nízkým schodkem jako chladný politický kalkul. Kalousek to odmítl, podle něho šlo o pragmatický ekonomický kalkul.

Zopakoval, že na začátku krize bylo mimořádně obtížné předpovídat vývoj příjmů rozpočtu. Pokud by rozpočet přepracoval, nestalo by se prý vůbec nic a současné problémy s nedostatkem peněz by stejně existovaly.