Na seznam povolených veřejných akcí, který si vede pražský magistrát, je na úterý 17. listopadu naplánována zhruba dvacítka setkání. Oficiálně nahlášené oslavy ale mohou narušit i dvě extremistické akce - své shromáždění plánují krajně pravicová Dělnická strana i neonacistické hnutí Národní odpor.

Ani jedna z demonstrací extremistů není sice na seznamu magistrátem povolených akcí, internetové stránky obou skupin ale přesto vyzývají členy a příznivce, aby přišli 17. listopadu protestovat na Národní třídu.

Ve dvě hodiny odpoledne se mají před Národním divadlem sejít členové Dělnické strany, kterou se vláda pokouší už podruhé zrušit. O dvě hodiny později mají na stejné místo dorazit i příznivci Národního odporu. Ti chtějí protestem reagovat na říjnovou razii, při které policisté zadrželi 24 pravicových radikálů.

Hlídkovat bude i vyjednávač

Obě shromáždění extremistů se mají odehrát v místech, kde bude zakončen i největší průvod z Albertova na Národní třídu, který pod názvem "20 let bez opony - máme co slavit!" pořádá obecně prospěšná společnost Opona. "Víme o těch akcích už několik týdnů. Vytvořili jsme proto ve spolupráci s policií a pražským magistrátem protikrizový štáb, ve kterém jsou policisté, speciální expert na extremismus i policejní vyjednávač. Celý štáb bude na Národní třídě monitorovat situaci už od oběda," řekl HN Michal Pokorný z Opony.

Organizátoři očekávají, že se průvodu zúčastní až deset tisíc lidí. Na Albertově ho v 15 hodin odstartuje půlhodinový program, při kterém vystoupí bývalí i současní studenti, čínská novinářka Gao Yu, uvězněná za články o protestech na náměstí Nebeského klidu v roce 1989, či ruský lidskoprávní aktivista Oleg Orlov. Oba zahraniční hosté se večer zúčastní také veřejné debaty v ekonomickém institutu CERGE-EI.

Samotný průvod vyrazí z Albertova po stejné trase jako před dvaceti lety - přes Vyšehrad a vltavské nábřeží na Národní třídu, kde ho od šesti hodin zakončí koncert. Na něm za doprovodu kapely Monkey Business vystoupí sólisté nejrůznějších žánrů. Mezi nimi Vladimír Mišík, Dan Bárta, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová, Vladimír Merta nebo rappeři James Cole a Orion.

Studenti položí věnce a skončí inventuru 

V průvodu půjdou i studenti z Inventury demokracie, výroční iniciativy Studentské unie Univerzity Karlovy. Na Albertově přečtou své prohlášení a pak se vydají s ostatními do centra. Nezůstanou však na Národní třídě, ale dojdou až na Václavské náměstí. Tam své roční působení iniciativa zakončí na zvláštním happeningu.

Studenti však nezapomněli na původní význam 17. listopadu, tedy zavření českých vysokých škol nacisty roku 1939. Zástupci studentů z Rady vysokých škol položí věnce u Hlávkovy koleje i v ruzyňských kasárnách.

Národní třída bude v úterý odpoledne a večer zcela uzavřena nejen pro běžný provoz, ale odkloněna bude i městská doprava.

Na centrum Prahy bude celý den dohlížet asi tisícovka policistů. Dopravní policisté budou střežit silniční provoz, na uzavírky a objížďky upozorní řidiče přenosné značky.

Mimo Prahu

Vzpomínkové akce připravované k výročí 17. listopadu v dalších městech České republiky

Brno

V Brně se chystá lampionový průvod. Začíná v 17 hodin u budovy filozofické fakulty na ulici Arna Nováka a bude pokračovat po trase Janáčkovo divadlo, Dominikánské náměstí, Husova, Kraví hora. Završí jej modlitba v kostele sv. Augustina.

Olomouc

Ústřední akcí listopadových oslav bude tzv. Happening na Horním náměstí, který vypukne ve 13 hodin. Na pódiu se vystřídají písničkáři Jiří Dědeček, Jan Vodňanský nebo kapely Barel rock, Pražský Výběr tribute či Mňága a Žďorp.

Plzeň

Již od ranních hodin se střed města přenese o dvě desetiletí zpět. Ulice Bedřicha Smetany se promění v "ulici Totality" a od 10 do 17 hodin se tu bude nakupovat podpultové zboží za předlistopadové ceny. Oficiální program města začne ve 13.30 hod. ve Velkém sále Měšťanské besedy. Na náměstí Republiky budou od 14 hodin probíhat koncerty.

Veřejná shromáždění v Praze 17. listopadu 2009
(pro zvětšení klikněte na grafiku)