Nedávné opožděné přiznání Teheránu k druhému zařízení na obohacování uranu vzbuzuje obavy z možné existence dalších tajných jaderných zařízení v Íránu. S odvoláním na dnešní zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o tom informovala agentura Reuters.

Írán teprve v září přiznal existenci nového zařízení na obohacování uranu v jaderném komplexu nedaleko posvátného města Kómu. Počátkem října se pak při jednáních s velmocemi v Ženevě dohodl na inspekci tohoto přísně střeženého vojenského zařízení v horách jižně od Teheránu. Tu uskutečnil tým expertů MAAE koncem října.

Ve zprávě MAAE se uvádí, že Írán umožnil inspektorům MAAE při jejich první návštěvě plný přístup do zařízení u Kómu. Musí prý ale ještě poskytnout úplné a hodnověrné odpovědi dokazující, že zařízení skutečně slouží jen civilním účelům.

"Zpoždění v poskytnutí takové informace (o zařízení u Kómu) nepřispívá k budování důvěry," konstatuje se ve zprávě MAAE. Írán podle ní musí objasnit ještě řadu otázek ohledně chronologie vzniku zařízení u Kómu a jeho účelu.

Írán údajně MAAE řekl, že začal budovat zařízení poblíž Kómu v roce 2007. MAAE prý má ale důkazy, že tento projekt byl spuštěn v roce 2002, přerušen o dva roky později a v roce 2006 obnoven.

Doposud obohacuje Írán uran pro svůj kontroverzní jaderný program v Natanzu.

Inspektoři MAAE rovněž zjistili, že Írán aktuálně snížil o 650 počet funkčních centrifug v hlavním zařízení v Natanzu, oproti srpnu prý tak obohacuje uran na 3936 odstředivkách. Celkový počet centrifug již instalovaných v tomto zařízení ale nicméně podle nich mírně vzrostl na 8692.

Západní diplomaté a analytici soudí, že momentální pokles funkčních odstředivek byl pravděpodobně způsoben technickými problémy.