Téměř čtvrtina společností v České republice se stala v uplynulém roce obětí hospodářské kriminality. Nejčastěji se tuzemské firmy setkaly s krádeží, korupcí a uplácením. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) mezi 3000 společností z 54 zemí světa, včetně 83 předních společností z České republiky.

Hospodářská kriminalita ovšem není v Česku tak častá jako v celosvětovém měřítku nebo v regionu střední a východní Evropy. Celosvětově se s hospodářskou kriminalitou v uplynulém roce setkalo 30 procent společností, v regionu to byla více než třetina firem.

"Vzhledem ke skutečnosti, že v České republice je více podvodů odhaleno shodou okolností než pomocí zavedení systémů, lze usuzovat, že mnoho podvodů zůstává nezjištěno," uvedla manažerka oddělení forenzních a vyšetřovacích služeb PwC Kateřina Halásek-Dosedělová.

Třetina podvodů objevena náhodou

Z průzkumu vyplývá, že téměř třetina podvodů byla v Česku odhalena náhodou. Celosvětově bylo náhodně odhaleno jen 13 procent podvodů. "Pro mne je to indikace, že že tuzemské firmy nemají dobře nastavené systémy kontrol," řekl partner PwC Jiří Moser.

Nejčastějším typem hospodářské kriminality zůstává v Česku majetková zpronevěra, a to téměř ze dvou třetin. Počet případů korupce a uplácení mírně vzrostl na 30procentní podíl.

Společnosti však zůstávají podle průzkumu optimistické. V 70 procentech případů považují za nepravděpodobné, že by se v příštích 12 měsících setkaly s hospodářskou kriminalitou.