S opatřeními takzvaného úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty souhlasí 87 procent malých a středních podnikatelů. Negativní dopady na firmy přitom budou mít Janotova opatření podle většiny podniků. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezi majiteli firem v průmyslu, službách a stavebnictví z celé ČR, který dnes představila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). Velkým problémem pro firmy zůstává administrativní zátěž, ukázalo šetření.

Konkrétní obsah balíčku úsporných opatření zná 42 procent dotázaných, dalších 48 procent částečně. Pouze devět procent majitelů firem uvedlo, že neví, jaké konkrétní kroky jsou jeho součástí. Průzkumu se zúčastnilo 512 podnikatelů.

Více než třetině podniků vadí od Nového roku plánované zvýšení daně z nemovitosti, třetině z nich se nelíbí ponechání sazby z odvodů na nemocenské pojištění za zaměstnance na stejné úrovni jako dosud. Tři z deseti respondentů jsou nespokojení s lednovým zvýšením obou sazeb daně z přidané hodnoty.

Přes proklamace minulé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) a tehdejšího ministerstva průmyslu a obchodu o snižování administrativní zátěže podnikatelů takové úpravy podle 94 procent respondentů nenastaly. Za největšího zatěžovatele označili podnikatelé Českou správu sociálního zabezpečení, na dalších místech jmenovali zdravotní pojišťovny, Český statistický úřad a finanční úřady.

Restrukturalizace státní a veřejné správy

Podle podnikatelů by hospodářské situaci státu nejvíce prospěla restrukturalizace státní a veřejné správy s cílem jejího zlevnění a zefektivnění práce. Třetina dotazovaných uvedla potřebu zvýšení transparentnosti výběrových řízení zejména u velkých zakázek.

Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty má snížit schodek státního rozpočtu na příští rok na 162,8 miliardy korun, což odpovídá 5,2 procenta HDP. Bez těchto opatření by deficit mohl narůst na 230 miliard korun. Ministr Janota zároveň na jaro připravuje další balík úsporných opatření, která by měla pomoci rozpočtům pro rok 2011 a další léta.