Spojené státy se poprvé pokusí sestřelit raketu napodobující útok z Íránu. Až dosud americká armáda testovala střelbu na cíle simulující útok z komunistické Severní Koreje. Protiraketová zkouška, která se má uskutečnit v lednu příštího roku, by měla být vzhledem k dráze letu a rychlosti obtížnější než dosavadní.

"Je to poprvé, co budeme vycházet z jiného scénáře, než je severokorejský útok", prohlásil velitel protiraketového programu generál  Patrick O'Reilly.

Zpráva o lednové zkoušce byla zveřejněna v době, kdy do médií pronikly informace, že západní zpravodajské služby získaly z Íránu dokument dokazující vojenské zaměření utajovaného jaderného programu. Dokument byl předán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, která je pověřena dohledem nad dodržováním smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Utajovaný dokument psaný v perštině má popisovat čtyřletý program vývoje součástek, které jsou nezbytné k odpálení vojenské jaderné hlavice. Plán, o němž jako první přinesl informaci londýnský list Times, zmiňuje především neutronový detonátor, který se nedá použít k odpálení konvenční výbušniny, ani jej nelze použít civilním účelům.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparst prohlásil, že informace o programu "nestojí za zmínku, protože se nezakládají na pravdě". Podle mluvčího je jejich cílem pouze "zvýšit politický a psychologický tlak na Írán".
 
Pokud by se tvrzení z dokumentu ukázala jako opodstatněná, znamenalo by to, že Teherán testoval  klíčové součásti pro sestavení jaderné bomby už v roce 2007.

Protiraketová obrana v Česku znovu ve hře. USA zahájily jednání - čtěte ZDE

Írán umí vyrobit atomovou bombu, bojí se izraelský tisk - čtěte ZDE

Při lednovém testu bude ze základny Vandenberg v Kalifornii odpálena protiraketa, která má zlikvidovat útočnou íránskou raketu, jež bude cvičně odpálena z Marshallových ostrovů v Tichomoří. Experti simulaci přirovnávají ke střele, která má ve vesmíru zasáhnout jinou střelu. Podle O´Reillyho cílem zkoušky je zničit cíl nad severním centrálním Tichomořím.