Firmy, které při veřejných zakázkách podváděly, budou napříště z dalších tendrů vyřazeny. A hned po otevření obálek s nabídkami mohou všichni vědět, jakou cenu uchazeči nabízejí. Tyto změny, jež od nového roku zavádí novela zákona o veřejných zakázkách, mají přispět k vyčištění korupčního prostředí v zemi.

Nejzajímavější novinkou je "černá listina" firem, jež nebudou mít k veřejným zakázkám přístup. Půjde o podniky i fyzické osoby, které se snažily oklamat zadavatele uvedením nepravdivých kvalifikačních údajů. "Například když firma nadsadí ve svých referencích, že už vybudovala víc kilometrů kanalizace, než odpovídá skutečnosti," vysvětluje šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

O zápisu podvádějící firmy do tzv. Rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek rozhodne antimonopolní úřad. "Do pěti dnů po jeho oznámení pak zápis provedeme. Seznam těchto firem bude veřejně k dispozici na internetu," říká Jan Štoll z tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj, které bude černou listinu spravovat.

Možnost zasáhnout i po podpisu smlouvy

Novela také umožní zadavateli, aby zveřejnil nabídkové ceny. Důležitá je i nová pravomoc antimonopolního úřadu: když dodatečně zjistí porušení pravidel při tendru, bude moci zarazit plnění smlouvy i poté, co už ji zadavatel s firmou podepsal. Do loňska takto mohl zasáhnout jen před podpisem smlouvy.

Firmám zase nová pravidla umožní doplňovat nebo vysvětlovat informace, které při tendru musí předkládat. To ztíží zadavatelům, kteří by chtěli nějakého uchazeče záměrně ze soutěže vyřadit pro údajné "formální nedostatky". "Z minulosti máme zkušenosti, že zadavatelé nabídku často rovnou vyřadili, než by požádali dodavatele o doplnění. To teď nebude možné," chválí změnu například Adéla Havlová, partnerka advokátní kanceláře Havel&Holásek.

Skepse je přesto namístě. Nová norma je totiž jen slabým odvarem původních návrhů, které připravovala vláda. Sněmovnou vůbec neprošla další klíčová novela, jež by přísněji upravovala zadávání koncesí. To je důležité zejména při tzv. PPP projektech. Také novela zákona o veřejných zakázkách zůstala bezzubá. Na černé listině se zatím vůbec neocitnou firmy, jejichž bossové už byli přistiženi při úplatkářství nebo finančních podvodech. Zákon také stále nijak neřeší případy, kdy jsou mnohamiliardové státní zakázky opakovaně zadávány firmám s neprůhledným vlastnictvím.