Sociálnědemokratický poslanec a zakládající člen po roce 1989 obnovené ČSSD Kosta Dimitrov vystoupil z ČSSD a podal přihlášku do Strany práv občanů (SPO) bývalého premiéra a šéfa sociální demokracie Miloše Zemana. Je prý připraven za tuto stranu kandidovat v květnových volbách do Poslanecké sněmovny, pokud takovou nabídku dostane.

"Je to akt zoufalého muže," reagoval šéf ČSSD Jiří Paroubek. Teď se podle něj ukáže při hlasování o 13. důchodu a mateřské dovolené či o jiných sociálních zákonech, zda chce SPO pracovat pro lidi, anebo proti nim.

Přeběhlíci jsou doménou lidí blízkých Zemanovi a šéfovi ODS Mirku Topolánkovi Miroslava Šloufa a Marka Dalíka, uvedl Paroubek s poznámkou, že před časem vyzval členy ČSSD, kteří se ztotožňují se Šloufovým korupčním pojetím politiky, aby odešli ze strany za ním. Dimitrov řekl, že si legislativní návrhy ČSSD promyslí, spočítá jejich finanční dopady a "sám sobě zdůvodní", jak má hlasovat.

Předseda poslanců ČSSD a místopředseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že mu Dimitrov tuto informaci prostřednictvím zprávy "sms" potvrdil, ale žádné důvody svého rozhodnutí mu nesdělil. "Já musím říct, že poslanec Dimitrov patřil ty čtyři roky k loajálním členům poslaneckého klubu a hlasoval v souladu se závěry poslaneckého klubu," řekl Sobotka.

Dimitrov je prvním poslancem ČSSD, který k Zemanovi přeběhl. Své rozhodnutí zdůvodnil vývojem v sociální demokracii v posledních letech. Pobouřilo ho, že je spojován s údajnou manipulací členské základny ČSSD v Praze 11.

ČSSD si zaplatila proti Zemanovi inzerát 

Dimitrov vždy ve sněmovně patřil mezi věrné hlasy předsedy Paroubka. V médiích „proslul“ hlavně tím, když jeho spolupracovníci za tisícikorunový úplatek lákali do ČSSD mrtvé duše.

Během krátké doby do ČSSD nastoupila necelá stovka sociálně slabších lidí z celé Prahy. Sám Dimitrov měl ve svém bytě hlášeny k trvalému pobytu osoby, které u něj vůbec nebydleli. Po skandálu odešel Dimitrov z pražské ČSSD a přestoupil do středočeského regionu.

K jeho rozhodnutí vystoupit z ČSSD prý také přispělo podle něho nedemokratické zařazení bývalé členky Strany zelených Olgy Zubové na pražskou volební kandidátku ČSSD bez toho, aby prošla řádnými primárními volbami

Poslanec je přesvědčen, že po odchodu Zemana z aktivní politiky se ČSSD začala měnit ve stranu, silně ovlivňovanou politickými a ekonomickými podnikavci a jejich zájmovými skupinami, pro které je stranická legitimace prostředkem k uspokojování výhradně vlastních zájmů. Proto uvítal založení SPO, kterou považuje za naději pro občany, kteří se cítí být podvedeni politikou nynějších parlamentních stran.

O tom, že se mezi oběma stranami může očekávat velká rivalita, potvrzují i sociální demokraté. Strana si zaplatila inzerát proti Zemanovi. Expremiér bude za SPO v Ústeckém kraji kandidovat proti Paroubkovi.

Zemana inzerát obviňuje například z podpory bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) a tvrdí, že za ním stojí řada takzvaných přeběhlíků. Zemanovi pokládá i několik otázek, například zda je pravda, že činnost jeho strany pomáhá zajišťovat Marek Dalík, přítel Topolánka. Sociální demokraté se Zemana také ptají, zda kromě "neuhasitelné touhy po pomstě" má ke kandidatuře nějaký jiný důvod.

Mluvčí SPO Eduard Zeman řekl, že inzeráty a rychlost, s jakou se objevily, svědčí o tom, že se někdo v Ústeckém kraji kandidatury Zemana vážně obává. Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf, který patří k lidem v čele SPO a o němž se inzerát také zmiňuje, otázky uvedené v inzerátu označil za dětinské.

Šlouf řekl, že strana, která za podobný inzerát dá desítky nebo stovky tisíc korun, asi má tak špatný volební program, že ho není schopna prezentovat. Proto prý raději útočí na někoho jiného. Dodal, že takzvaného přeběhlíka Miloše Melčáka, který opustil ČSSD a hlasoval pro návrhy Topolánkovy vlády, osobně naposledy viděl loni v říjnu, údajně se neukázal ani na ustavujícím shromáždění SPO na Zlínsku. Odmítl také tvrzení uveřejněná v inzerátu, podle kterých mu Dalík pomáhá organizovat činnost strany.