Americká internetová společnost Google pohrozila, že kvůli cenzuře internetu by mohla odejít z Číny. K překvapivému oznámení firmu údajně vede útok na emailové účty čínských aktivistů za lidská práva, Googlu ale vadí i celkový přístup, jakým se čínské úřady k vyhledávání staví. Čína filtruje citlivá politická témata a nutí k tomu i samotné internetové firmy.

Google se zaměřuje na vyhledávání internetových hesel. Ve většině zemí, kde působí, je největším vyhledávačem a patří mu značná část trhu, na největším světovém trhu vyhledávání ale neuspěl. Google v Číně dlouhodobě výrazně zaostává za společnosti Baidu.

Oznámení Googlu přichází v době, kdy kvůli cenzuře čínského internetu roste napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová se chystá příští týden oznámit, jakým způsobem chtějí Spojené státy pomoci lidem v celém světě zajistit si necenzurovaný přístup k internetu.

Každá internetová firma, která chce v Číně působit, musí dodržovat přísná pravidla cenzury. Čína tvrdí, že jí jde o to, aby byl internet bezpečný pro každého, proto se snaží filtrovat například pornografické či extremistické weby, ve skutečnosti ale cenzuruje také politické diskuze, například o Tibetu.

Čína má největší internetový trh na světě podle počtu uživatelů a roční příjmy z vyhledávání hesel přesahují miliardu dolarů (přes 18,1 miliardy Kč). V Číně používá internet na 350 milionů lidí a počet uživatelů se neustále zvyšuje.

Stanovená pravidla cenzury dodržuje podle agentury Reuters Google i Microsoft, stejně jako čínské portály Baidu nebo Sina. Žádná z firem o tom ale nechce hovořit otevřeně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru