Klaus a Zeman jako někdejší lídři ODS a ČSSD absolvovali řadu politických střetů. Po letech soupeření ale našli společnou řeč v roce 1998, když uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu. Umožnila vznik menšinové vlády ČSSD a zaručila občanským demokratům podíl na moci.

Klaus se na rozdíl od Zemana ve vrcholné politice udržel poté, co Zemana porazil v dramatické prezidentské volbě v roce 2003. Oba se shodnou v kritice nynějších poměrů v politice a jejích hlavních aktérů.

Bývalý premiér Zeman původně nechtěl v jarních volbách do sněmovny kandidovat, před několika týdny ale své rozhodnutí změnil. "Chtěl bych bez ironie poděkovat Jiřímu Paroubkovi, protože jeho věta, že jsem zbabělec, když nekandiduji, byla takovou poslední pověstnou kapkou do číše, proč jsem se kandidovat rozhodl," řekl na začátku ledna. S šéfem ČSSD se střetnout v Ústeckém kraji.

Prezident Václav Klaus a expremiér Miloš Zeman se na společné úterní schůzce shodli na tom, že politická a ekonomická situace v Česku není optimální. Novinářům to po setkání s Klausem na Pražském hradě řekl Zeman. Poznamenal také, že prezident vyjádřil "jisté sympatie" pro jeho novou stranu. Zeman prozradil, že ho prezident pohostil padesátiprocentní hruškovicí.

Klaus se se Zeman bavil i o změně volebního zákona. " Informoval jsem pana prezidenta, že Strana práv občanů má změnu volebního zákona ve svém programu. Když se něco nezmění, budou nadále generovány slabé vlády, které budou předmětem spíše utrpnosti," řekl Zeman.

Změna volebního zákona 

Šance, že by se Zeman s Klausem ovšem shodli na konkrétní podobě volebního systému, je ale minimální. Strana práv občanů totiž navrhuje takové úpravy, jako je možnost kroužkovat jména z kandidátek různých stran, prosazuje přímou volbu starostů, hejtmanů i prezidenta, republiku pak také navrhuje rozdělit nikoli na 14 volebních krajů, ale na 35 obvodů.

Oba si ale myslí, že současná politika je vyprázdněná a redukovala se pouze na souboj o mocenské pozice. "Došlo k vyprázdnění politiky. Dříve měli politici svůj sen, koncepci. Ty koncepce byly často velmi protikladné, ale aspoň byly. Dnes se politika zredukovala na boj o mocenské pozice," řekl po setkání Zeman.

Bursík: Prezident má problém s nadstranickostí

Zeman se nedávno vrátil naplno do politiky a s nově vzniklou Stranou práv občanů se chystá do voleb. "Pan prezident vyslovil jisté sympatie této nové straně, ale o podrobnostech této strany jsme se nebavili," řekl Zeman.

Klaus na Hradě obvykle představitele malých, navíc neparlamentních stran nepřijímá. Jeho někdejší politický rival, ale i partner z dob takzvané opoziční smlouvy, byl v tomto ohledu výjimkou. Klaus před schůzkou odmítl spekulace o tom, že setkání souvisí s květnovými volbami, na které se Zeman po svém návratu do politiky chystá.

Před novináři prohlásil, že Zemana pozval na Hrad už loni v září, když mu gratuloval k jeho 65. narozeninám. K dopisu prý tehdy připojil poznámku, aby Zeman přišel na Hrad na kávu. "Jsem skoro uražen, že mu to trvalo tak dlouho," poznamenal v žertu prezident.

"Nás to nepřekvapuje, jejich přátelství se datuje už od opoziční smlouvy, chápeme to jako pomoc Miloši Zemanovi před volbami," komentoval schůzku šéf Strany zelených Ondřej Liška. "Pan prezident má problém s nadstranickostí," dodal poslanec téže strany Martin Bursík.