ČEZ vyčlení elektrárnu Chvaletice do samostatné akciové společnosti. Informoval o tom v pátek mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Důvodem je, že ČEZ zvažuje prodej či směnu elektrárny.

"Důvodem je možnost lépe analyzovat ekonomické, provozní i ekologické aspekty různých variant dalšího postupu, jehož pravděpodobným završením je prodej či směna," uvedl Kříž. ČEZ již oslovil potencionální zájemce, pro které by mohl být provoz elektrárny efektivnější z hlediska struktury zdrojů - tedy buď pro vlastníky dolů, nebo pro firmy s přístupem k místní teplárenské síti, dodal Kříž.

Vyčlenění elektrárny je součástí plánu firmy vyřešit situaci velkých nepánevních elektráren, jejichž fungování výrazně ovlivňují rostoucí náklady na palivo a povolenky CO2 i větší důraz na vliv na životní prostředí. "V rámci širokého portfolia elektráren musí ČEZ s ohledem na obchodování s povolenkami CO2 posilovat v oblasti bezemisních zdrojů. Proto se orientuje na jaderné i plynové zdroje," sdělil Kříž.

Nejdražší elektrárna ČEZ

Elektrárna Chvaletice doposud patřila mezi nejdražší elektrárny ČEZ, jejíž výrobní náklady převyšovaly násobně výrobní náklady pánevních elektráren. ČEZ od počátku devadesátých let intenzivně hledal cesty, jak vysoké provozní náklady snížit. Proto například v roce 1996 ukončil dražší dopravu uhlí do této elektrárny z Lovosic po Labi a přešel na železnici, informoval mluvčí.

Elektrárna Chvaletice je asi dvacet kilometrů na západ od Pardubic u hlavní železniční trati Praha - Česká Třebová. Celkový instalovaný výkon 800 MW tvoří čtyři 200MW bloky. Elektrárna byla postavena v letech 1973 až 1979 na území bývalých Mangano-kyzových závodů, v nichž tehdy končila těžba pyritu. Jednotlivé bloky byly uvedeny do provozu v rozmezí jednoho roku, od konce roku 1977 do konce roku 1978. Elektrárna Chvaletice je kvůli komínu, který dosahuje výšky 300 metrů, dominantou východních Čech.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát.