Nejméně pět lidí v neděli zahynulo při výbuchu plynu v elektrárně v Middletownu ve státě Connecticut na severovýchodě USA. Na místě hodinu zasahovala stovka hasičů. Záchranáři i policie neskrývají obavy, že obětí a zraněných bude mnohem více, napsaly tiskové agentury.

Jde o plynovou elektrárnu společnosti Kleen Power Plant o výkonu 620 megawattů, která je podle místní televize WQAD citované agenturou DPA teprve ve výstavbě. V prostoru elektrárny se ale skladovaly značné zásoby zemního plynu a přestože byla neděle, bylo tam asi 100 zaměstnanců.

Odhady některých místních úřadů proto vycházejí z předpokladu, že bude nejméně 100 zraněných. Ti jsou postupně přiváženi k ošetření do místní nemocnice, nemusí však vždy jít přímo o zaměstnance elektrárny.

"Leží tam těla všude a nemůžeme vyloučit, že uvnitř zůstali lidé uvěznění v troskách," řekl agentuře Reuters svědek z řad zdravotnického personálu.

Podle policejního důstojníka Kevina Whitea nebyla elektrárna stavebně dokončena, probíhaly v ní provozní zkoušky zařízení. 

Výbuch paliva, který nastal v 11:30 místního času (17:30 SEČ), údajně srovnal hlavní budovu elektrárny se zemí. Poškodil také domy v okolí elektrárny, oznámila televize CNN. Otřesy vyvolané explozí bylo údajně cítit jako zemětřesení i v obcích ležících až 20 kilometrů od elektrárny. Záběry televizí ukazují silný sloup hustého kouře stoupajícího nad prostorem elektrárny.

Ředitel elektrárny Gordon Holk potvrdil, že jsou ztráty na životech, nedokázal však zatím upřesnit kolik. Hasiči ale vycházejí z předpokladu, že ztráty budou zřejmě velké, uvedla CNN.

Middletown leží asi 37 kilometrů jižně od regionálního střediska Hartfordu. I z něj byly na místo neštěstí povolány ambulance záchranné služby, a nejméně jedna helikoptéra, uvedl Reuters. 

Elektrárnou otřásla podle místních médií velká exploze, kterou pocítili ještě obyvatelé domů stojících několik mil od místa. Hned po výbuchu začal z elektrárny stoupat hustý černý kouř.

Na místě pracují záchranáři, kteří zraněné převážejí do nedaleké nemocnice Middlesex Hospital. Podle listu Middletown Press explodovalo plynové potrubí kolem 11. hodiny dopoledne místního času.

V elektrárně pracovalo v době výbuchu několik stovek lidí.


Případy výbuchů v elektrárnách ve světě

říjen 1994 - Výbuch v bulharské tepelné elektrárně Galabovo zaplatilo 15 lidí životem. Přímo při výbuchu zásobníku teplé vody, k němuž došlo v důsledku opotřebování materiálu, zahynulo šest osob. Nejvážnější nehoda bulharských tepelných elektráren.

říjen 1994 - Výbuch v tepelné elektrárně v německém Bonnu si vyžádal čtyři oběti na lidských životech.

leden 2001 - Exploze v elektrárně v německém Duisburgu v Severním Porýní-Vestfálsku si vyžádala několik zraněných. Při výbuchu byly poškozeny i okolní domy, když trosky elektrárenské budovy létaly až do vzdálenosti 100 metrů od centra exploze.

srpen 2001 - V britské tepelné elektrárně ve městě Redcar na severovýchodě Anglie při výbuchu přišly o život dvě osoby.

červenec 2002 - Úder blesku zapálil hlavní kosovskou elektrárnu v Obiliči. Několik desítek zaměstnanců utrpělo zranění.

říjen 2002 - Exploze způsobená únikem vodíku otřásla ruskou Kaširskou vodní elektrárnou asi 115 kilometrů jižně od Moskvy. Způsobila požár a zhroucení střechy jednoho z energetických bloků. Výbuch nastal na třetím energetickém bloku a nikdo při něm nebyl zraněn.

leden 2006 - Vichřice a sněžení strhaly elektrické vedení v západní Gruzii a vyřadily z provozu elektrárny v Imereti i v Tbilisi. Rozvodnou síť navíc pár dní předtím předtím poškodil výbuch. O elektřinu byly připraveny miliony obyvatel.

únor 2007 - Mocná exploze poškodila vodní elektrárnu ve východním Tádžikistánu, bez elektřiny zůstaly desetitisíce lidí. Příčinou byla patrně technická závada. Všechny čtyři generátory a strojní zařízení elektrárny Pamir-1 byly zaplaveny po výbuchu v tunelu, jímž závod čerpá vodu k ochlazování.

srpen 2009 - Výbuch na největší ruské vodní elektrárně u sibiřské Sajansko-šušenské přehrady byl způsoben selháním techniky a vyžádal si 75 obětí.