Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zřídila speciální monitorovací místnost vybavenou kamerou a nahrávacím zařízením. Místnost může využít každý, kdo sem přichází jednat v úředních věcech a o monitoring jednání projeví zájem. Místnost má být preventivním krokem proti možné korupci, informoval v úterý ČTK Radek Drahný ze Správy KRNAP.

"Zřízení speciální monitorovací místnosti nereaguje na žádný konkrétní podnět. Jedná se o naši vlastní iniciativu proti korupci, které je nutné předcházet všemi dostupnými prostředky," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Podle něj si lidé v místnosti mohou nechat nahrát úřední jednání, které povedou, nahrávka se následně stane součástí spisu. "A v případě jakéhokoli podezření může posloužit jako důkaz průběhu jednání, tedy důkaz o tom, že pracovníci Správy KRNAP nepožadovali úplatek a naopak, že se protistrana nepokoušela naše pracovníky zkorumpovat," uvedl Hřebačka.

Správa má také ve své administrativní budově k dispozici anonymní dotazníky, které mohou lidé využít a sdělit zkušenosti a postřehy z jednání na správě parku.
Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Rozkládá se na téměř 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Ředitelem parku je od roku 2008 Jan Hřebačka.

Opatřeními proti korupci se v úterý zabývají i poslanci, kteří jednají o vládním protikorupčním balíčku. Ten mimo jiné zavádí institut korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. "Navrhované novelizace velmi posílí možnosti boje s korupcí," řekl ministr vnitra Martin Pecina.