Ostrava má nedostatek elektrické energie, městu by mělo pomoci vybudování trafostanice v Kletné na Novojičínsku, která bude hotova v příštím roce. Současný odběr elektřiny krajské metropole může být až 350 megawattů, do roku 2020 by však při realizaci všech plánovaných investic tato spotřeba mohla vzrůst až na více než trojnásobek, řekl ve středu novinářům Jakub Švrček z ostravského magistrátu.

Dodal, že do roku 2015 by se ale současnou kapacitu mělo podařit navýšit o dalších 570 megawattů na celkových 920 megawattů. Kromě velké trafostanice v Kletné by dalších šest menších trafostanic mělo vzniknout přímo na území města. "Z oblasti Kletné se přivede hlavní příkon, který se postupně rozmělní do těch šesti trafostanic v rámci Ostravy," podotkl Švrček. Výstavba těchto trafostanic a s nimi spojeného vedení by měla stát asi 2,3 miliardy korun, náklady bude hradit společnost ČEZ, která městu elektrickou energii dodává.

"V současnosti není z pohledu elektrické energie problém v oblasti výrobní kapacity, to znamená, že elektřiny je dost, ale problém je v přenosové kapacitě, to znamená, že ji do Ostravy musíme umět nějakým způsobem dovést," vysvětlil Švrček.

Investoři nespustí nové projekty 

Kvůli nedostatku elektrické energie společnost ČEZ Distribuce nemůže podle ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD) uspokojit potřebu nově příchozích investorů, firma jim není schopna dodávky elektřiny garantovat. Městu tak paradoxně v tomto ohledu pomohla stávající hospodářská krize.

"Kdyby nebyla krize, investoři by dneska nemohli spustit projekty kvůli nedostatku elektrické energie. Všechno je ale zbrzděno, takže stihneme připravit spolu s ČEZ infrastrukturu pro elektrickou energii tak, aby jí bylo dostatek," podotkl Kajnar.

Ve městě jsou přesto už nyní investoři, kteří neměli šanci získat požadované množství elektřiny a museli přejít na alternativní zdroje energie. Vyrábí si elektřinu například s pomocí dieselagregátů. Podle Švrčka bude mít za současného stavu problém zřejmě každý investor, který bude chtít ve městě vybudovat například obchodní centrum větší než 6000 metrů čtverečních, protože nebude mít zaručený dostatek elektřiny. "Vždy ale samozřejmě záleží na lokalitě, v níž by byla investice umístěna, nebo na typu investora," podotkl Švrček. Nejhorší situace s dodávkou elektřiny je nyní v městské části Poruba.