Několik tisíc obyvatel Drážďan a odpůrců neonacismu si v saské metropoli připomnělo 65. výročí bombardování saského města spojeneckými letouny.

Odpoledne vytvořili v centru města lidský řetěz, kterým symbolicky postavili hráz proti pravicovým extremistům. Ti si každý rok v tento den přijíždějí do "Florencie na Labi" připomínat nálet z konce druhé světové války, při kterém zahynulo asi 25.000 lidí.

Pravicoví radikálové označují zničení města za bombový holokaust německého národa. Ani po několika hodinách se jim ale nepodařilo vyrazit do zablokovaných ulic, svůj záměr tedy vzdali a akci ukončili.

Zhruba 5000 se jich dnes se sešlo před nádražím v drážďanském Novém Městě. Od 14:00 do 17:00 chtěli pochodovat městem. Své stanoviště ale nemohli opustit. Levicoví demonstranti totiž blokovali od rána okolní ulice.

Oba tábory od sebe oddělovaly zástupy policistů. Na pořádek jich dohlíželo asi 8000. To je o 2000 víc než při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Drážďanech. Přesto se odehrálo několik potyček.

Pořádkové síly od brzkých hodin obsadily všechny přístupové komunikace do případného centra nepokojů, stejně jako nádraží v drážďanském Novém Městě. Železniční trať k němu zablokovali protineonacističtí aktivisté.

Do Drážďan přijela i dvacítka členů iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. "Přišli jsme podpořit naše kolegy v Německu, kteří tenkrát přijeli podpořit nás," řekl Gustav Krov z ústeckého muzea, který připomněl loňskou ústeckou protineonacistickou demonstraci.

Úderem 14:15 se spojili s tisíci dalšími demonstranty do živého řetězu, který se jako had táhl centrem města na opačném břehu Labe, než byli neonacisté. Většina z jeho "článků" měla v klopě bílou růži jako připomínku studentské protinacistické organizace z dob druhé světové války. Na své bundě ji měl i český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb, který se do řetězu také zapojil.

Tento občanský protest proti zrůdným idejím nacismu ho prý nadchnul. "Chtěli bychom to přenést k nám," řekl českým novinářům s tím, že si takový řetěz dovede představit například okolo synagog při pochodech českých neonacistů.

Ne všichni ale dnes v Drážďanech lidský řetěz proti extrémní pravici podporovali. Zhruba dvě tisícovky převážně mladých levicově orientovaných Němců obsadily Albertovo náměstí nedaleko nádraží v Novém Městě a na nepovolené demonstraci kritizovali to, že se radnicí podporovaný živý řetěz vytváří kilometry daleko od místa, kde se pravičáci shromažďují. Zatarasením náměstí proto sami chtěli tradičnímu pochodu zabránit, což se jim podařilo.

"Mně to připadá, že policisté v Drážďanech spíš zametají chodníček pro nacisty, aby se dostali tam, kam chtějí, a abychom my jim uvolnili cestu," stěžovala si na přístup úřadů Martina Krausová, Češka dlouhodobě žijící v saské metropoli. Zatímco pochod neonacistům povolil navzdory nesouhlasu drážďanské radnice vrchní správní soud v Budyšíně, protestní akci odpůrců pravicového extremismu úřady zakázaly.
Aby zabránila příjezdu radikálů z okolních zemí, zpřísnila dnes saská policie ve spolupráci s polskými a českými kolegy kontroly u hranic. "Od rána policisté zkontrolovali desítky lidí, k žádnému narušení pořádku ale zatím nedošlo," řekla před polednem o situaci v českém pohraničí ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Pochod neonacistů organizuje východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland), kterou úřady považují za pravicově extremistickou a kterou podporuje nejsilnější krajně pravicová německá strana, Národnědemokratická strana Německa (NPD).