Policie se podle týdeníku Respekt začala zabývat případem sporné zakázky Českého statistického úřadu (ČSÚ) s podezřením na spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži. Na případ upozornily jako první Hospodářské noviny.

"V případě ČSÚ jsme zahájili úkony v trestním řízení," řekla týdeníku mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. ČSÚ i vybraná firma Hewlett-Packard (HP) jakékoli pochybení odmítají.

Mezi podezřelé patří zadavatelé zakázky na ČSÚ i zástupci firmy HP, uvedl Respekt. Policie podle něj prověřuje podezření, že byla zakázka "ušita na míru" vítězné firmě a mohla vzniknout škoda 100 milionů korun. Jde prý o rozdíl mezi nabídkami HP a softwarové firmy Unicorn, která v tendru skončila druhá v pořadí.

V případu jde o půlmiliardovou zakázku na informační technologie pro sčítání lidu v roce 2011. O tom, že tendr ovlivnila korupce, řekl počátkem loňského prosince HN Vladimír Kovář ze společnosti Unicorn, která se o zakázku také ucházela, ale neuspěla. Kovář tvrdil, že vítězství v tendru bylo na prodej za 20 milionů.

Společnost HP již dříve důrazně odmítla, že by se kdokoli z jejích lidí zapletl s úplatky. Podobně se vyjádřil i ČSÚ, který odmítl, že by zakázka byla "ušita na míru" vítězné firmě i že by členové hodnotící komise byli záměrně vybráni tak, aby údajné manipulaci s veřejnou zakázkou napomáhali.

HN už dříve upozornily na osobu Radka Holiše, který byl klíčovou postavou v případu. Právě po jeho doporučení měla vyhrát firma Hewlett-Packard. Holiš nepatří mezi uznávané experty v oboru a navíc je bývalým zaměstnancem Hewlett-Packard.

Příběh sporné zakázky na software pro sčítání lidu začal před Vánoci, kdy šéf Unicorn, prohlásil, že si mohl koupit dva hlasy v hodnotící komisi. HN později odhalily, že v komisi neseděli nezávislí experti, ale buď jen lidi z nitra úřadu, nebo státní úředníci - třeba tajemník ministryně školství.

A právě proto je zvláštní, jak se vlastně Holiš k hodnocení nabídek dostal. Podle Respektu si ho najala advokátní kancelář Karla Fischera, která pro statistický úřad tendr zajišťovala.

Úřadu se odpovídat nechce

Jak úřad, tak i advokát ale nic bližšího objasnit nechtějí - prý musejí dodržovat předepsanou mlčenlivost, protože tendr pořád ještě běží (zkoumá ho antimonopolní úřad).

HN získaly dokumenty, které naznačují, že členové komisí byli v celém tendru spíš jen do počtu: Holiš jim předal na 158 stránkách podrobné doporučení, kdo má zvítězit. Z hodnocení vyplývá, že Unicorn získal 86,69 bodu, Hewlett-Packard 91,61. U jednotlivých požadavků pak rozebírá, co která firma nabídla.

U některých je jasné, že laici by měli potíže porozumět. "Systém umožňuje vyhledávání informací subjektů metodami deterministického i stochastického ztotožnění (matchingu) s ohledem na zpracování nekvalitních dat v časných fázích distribuce," stojí třeba v zadání.

Vedení úřadu na žádná nová zjištění kolem zakázky odpovídat nechce. "Považujeme možnost z naší strany přinést něco nového za vyčerpanou," píše v e-mailu místopředseda Stanislav Drápal.