Hypoteční banky poskytly v lednu rekordně málo hypotečních úvěrů. Podle společnosti Fincentrum bylo v lednu poskytnuto 2533 hypoték v celkovém objemu 4,595 miliardy korun. To je nejméně za dobu existence ukazatele Fincentrum Hypoindex. Tento výsledek znamená propad jak v meziměsíčním (-30 %), tak meziročním srovnání a představuje nejhorší výsledek za celou dobu existence Fincentrum Hypoindexu. Vyplývá to ze středečního ukazatele Fincentrum Hypoindex.

V loňském roce poskytly banky občanům hypotéky za 73,85 miliardy korun, což znamenalo ve srovnání s rokem 2008 pokles o 39 procent. Od července 2009 až do konce roku se hypotečním bankám dařilo v meziročním srovnání pozvolna navyšovat počty a objemy nově poskytnutých úvěrů, v lednu se ale tento trend zastavil a počet nově poskytnutých hypoték klesl na dosavadní minimum.

Průměrná výše hypotéky v lednu podle Fincentra v meziměsíčním srovnání vzrostla o téměř 35.000 korun na 1,689.887 korun. O rok dříve ale klienti v průměru čerpali hypotéku v objemu 1,717.923 Kč.

Průměrná úroková sazba u lednových hypoték klesla oproti prosinci o devět setin procentního bodu na 5,52 procenta. Úrokové sazby tak začaly klesat po pěti měsících.

Meziměsíčně klesly úrokové sazby u všech sledovaných variant fixací. Nejvíce zlevnily tříleté hypotéky, a to o devět bazických bodů na 5,52 procenta. O šest setin procentního bodu poklesla průměrná úroková sazba také hypoték s pětiletou fixací, která v lednu dosáhla 5,49 procenta. Sazby u hypoték s jednoletou fixací se snížily o osm bazických bodů na 5,61 procenta.

"Největší vliv na změnu Fincentrum Hypoindexu mělo snížení sazeb tříletých a pětiletých fixací. U všech fixací došlo prakticky ke stejnému poklesu, avšak vzhledem k mizivému významu jednoletých fixací neměla jejich změna ani takovou váhu jako změna ostatních fixací," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Trh podle Rajdla postupně donutil banky s extrémně vysokými úrokovými sazbami k jejich snížení. "Pro aktivního klienta, který hledá nejvýhodnější nabídku, se oproti minulému měsíci prakticky nic nezměnilo, neboť banky, které měly sazby nižší než průměrné, své sazby ponechaly na stávající úrovni. Úrokovou míru snižovaly hlavně banky, jejichž sazby byly vzhledem k trhu relativně vysoké," dodal Rajdl.