Rusko a Abcházie ve středu podepsaly dohodu o zřízení ruské vojenské základny v tomto kavkazském regionu, který se odtrhl od Gruzie. Dohoda má platit 49 let s možností automatického prodlužování o další období po 15 letech. Severoatlantická aliance (NATO) dohodu odsoudila a její platnost neuznává.

"NATO odsuzuje a popírá veškerou platnost dohody s odštěpeneckou gruzínskou republikou Abcházií o ruské vojenské základně na jejím území," prohlásila zástupkyně mluvčí NATO Carmen Romerová. Podle jejích slov je postoj NATO neměnný. "Rada NATO odsoudila rozhodnutí Ruské federace uznat nezávislost gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie a vyzvala ji, aby toto rozhodnutí přehodnotila," dodala Romerová. Stejně tak NATO neuznává ani středeční dohodu.

"Přesně před 200 lety ruský car Alexandr I. podepsal dekret o přijetí ochrany nad abchazským knížectvím, čímž vyřešil celou řadu tehdejších bytostných problémů abchazského lidu," připomněl během podpisové ceremonie ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Rusko uznalo nezávislost Abcházie po předloňské krátké válce s Gruzií o další gruzínskou separatistickou provincii, Jižní Osetii. Moskvu zatím následovala jen Venezuela, Nikaragua a tichomořský ministát Nauru, a to výměnou za dodávky ruských zbraní a ruskou finanční pomoc.

Tbilisi označuje ruskou vojenskou přítomnost v obou odštěpeneckých provinciích za okupaci pětiny gruzínského území.

Rusko bylo v regionu vojensky přítomno ještě před konfliktem s Gruzií, ale do té doby se ruské jednotky označovaly za "mírové síly", oddělující znesvářené strany, tedy Gruzínce od separatistů, nad nimiž Moskva držela i před konfliktem ochrannou ruku.

Dohoda o rozmístění ruských vojsk v Abcházii byla oficiálně uzavřena loni v září. Ve středu, během jednání prezidentů Dmitrije Medveděva a Sergeje Bagapše, následoval podpis ministrů obrany pod dohodou o ruské základně se štábem v Gudautě.

Podle ruských zdrojů má být na základně 1700 vojáků, podle jiných zdrojů má Rusko v oblasti více než 3000 vojáků.

Medveděv ve středu rovněž vyjádřil přesvědčení, že Rusko a Gruzie se dříve či později vrátí k normálním vztahům, nestane se tak však za nynějšího režimu v Tbilisi, který Moskva považuje za viníka předloňského konfliktu. "S nynějším gruzínským prezidentem (Michailem Saakašvilim) nic společného mít nebudu. Pro Rusko je to persona non grata," prohlásil Medveděv.