Americká centrální banka (Fed) zvýšila o čtvrt procentního bodu svou diskontní sazbu. Úrok, za který Fed poskytuje komerčním bankám nouzové úvěry, se tak zvyšuje na 0,75 procenta. Fed sdělil, že jej k tomuto kroku vede zlepšení podmínek na finančních trzích, cílem ale zatím není zpřísnit měnovou politiku jako takovou. Fed sáhnul ke zvýšení diskontní sazby poprvé od prosince 2008.

"Tak jako jsme začátkem tohoto měsíce ukončili několik mimořádných úvěrových programů, smyslem i těchto změn je další normalizace úvěrových programů Fedu," sdělil Fed v tiskové zprávě. "Neočekáváme, že tyto úpravy povedou ke zpřísnění finančních podmínek pro domácnosti a podniky, stejně tak nesignalizují žádnou změnu výhledu ekonomiky či měnové politiky," píše se ve zprávě.

I když Fed zdůraznil, že zvýšením diskontní sazby nezpřísňuje měnovou politiku, analytici jsou přesvědčeni, že oznámený krok stejně ke zpřísnění měnové politiky povede. Zástupci Fedu se obavy trhu snažili hned po zprávě o zvýšení diskontní sazby všemožně mírnit.


Základní sazba, od které se odvíjejí úroky v bankách, je nyní v USA na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Trhy nyní spekulují, kdy se Fed odhodlá k jejímu zvýšení, většina analytiků si myslí, že to bude ve druhé polovině letošního roku.