Triumf hokejové reprezentace na olympijských hrách ve Vancouveru se pro Rusy jeví jako zásadní záležitost, kterou ještě umocnila série neúspěchů ruských favoritů v jiných disciplínách. I z této perspektivy se hledí na nedělní zápas Ruska s českými hokejisty.

"Hlavní je teprve před námi, nic není ztraceno. Stále máme šanci na přímý postup do play off a na medaile," uklidňovali komentátoři televize Rossija-24 fanoušky po čtvrtečním klopýtnutí sborné v zápase se Slováky, kteří zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech. "Příští soupeř ale bude ještě nebezpečnější - Češi!" zaznělo z obrazovky.

Slováci vyhráli "ruskou ruletu"

"Nedobyli jsme slovenskou pevnost," uvedla agentura Interfax, podle níž se opět projevila tradiční slabina ruské reprezentace, chybující obrana. "Porážka našich dvojnásobných světových šampionů nemůže nemrzet. Ale na druhé straně je dobře, že se to stalo ve skupině, a ne v play off. Trenéři sborné budou mít čas i možnost uskutečnit nezbytné změny ve hře týmu," usoudil komentátor.

"Slováci vyhráli 'ruskou ruletu'," napsal Sovětskij sport. Nicméně jedním dechem připustil, že Slovensko předvedlo výborný hokej a výtečně si vedlo v obraně, takže je až nepochopitelné, jak mohl tak dobrý tým prohrát s Čechy. "Teď, abychom se přímo dostali do čtvrtfinále, Rusko povinně musí porazit Čechy," zdůraznil list.

Češi mají poměrně starý tým

Česko sice ruští komentátoři považují za tradičně vážného soupeře, ale nikoli rovnocenného. "Češi mají poměrně starý tým, vždyť průměrný věk převyšuje 30 let," napsal kupříkladu list Izvěstija, podle něhož očekávaný úspěch sborné může smýt pachuť dosavadních ruských nezdarů. To ale bylo ještě před zápasem se Slovenskem.

"První porážka na turnaji staví ruský tým do nepříznivé situace. Do vedení ve skupině se může dostat česká reprezentace, která si určitě poradí s outsiderem z Lotyšska. V takovém případě budou mít Češi před rozhodujícím zápasem nevelkou výhodu," upozornil dnes Kommersant.

Prohra se Slováky by podle komentátora Leonida Vajsfelda, bývalého hokejového sudího a činovníka, měla sbornou vrátit na zem před klíčovými zápasy. "Ukázalo se, že hokej umějí hrát nejen Rusové a Kanaďané... Prohra povede k vystřízlivění a v utkání s Čechy prostě budeme muset předvést maximum," dodal.

V Rusku bývá sport často záležitostí státního významu. Záchraně krachujících fotbalových nebo hokejových klubů se často osobně věnuje i premiér Vladimir Putin, připomínající sponzorům "sociální důležitost" spokojených fanoušků.

Volání po "stínání hlav"

Do Vancouveru vyráželo Rusko s předsevzetím získat tři desítky medailí, ale dosavadní bilance je velkým zklamáním. Po čtyři dny se fanoušci museli spokojit s pouhým bronzem, než ve středu přidali zlato a stříbro ve sprintu lyžaři Nikita Krjukov a Alexandr Panžinskij. To spolu se stříbrem krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka "vytáhlo" zemi na 11. příčku v hodnocení národů. Mezitím však Rusko přišlo o prvenství v celkovém počtu zlatých medailí ze zimních olympiád, v němž ho předčilo Německo.

Volání po "stínání hlav" sportovních funkcionářů zní v parlamentu už nejen z lavic opozice. "Čtvrté místo (v celkovém pořadí zemí na olympiádě) je nejhorší možné, vše ostatní by bylo fiasko," varoval předseda sněmovny Boris Gryzlov ministra sportu Vitalije Mutka a předsedu ruského olympijského výboru Leonida Ťagačova, které čeká skládání účtů.

"Ruský olympijský koráb se stejně jako dříve nechává bezmocně unášet v oceánu cizích zlatých medailí," napsala státní agentura ITAR-TASS ve shrnutí sedmi olympijských dnů. Favorité podle ní selhávají a z medailového plánu je už nutno vyškrtnout desítku medailí.

"Jestli hokejisté vyhrají olympiádu, neúspěchy ostatních reprezentantů hned ustoupí do pozadí. Ale jestli prohrají, raději ani nemyslet na to, jak tvrdé mohou být důsledky," varoval Kommersant.