Hokejisté Kanady zvládli bez potíží roli favoritů a v osmifinále olympijského turnaje porazili Německo vysoko 8:2. Podle předpokladů tak bez potíží postoupili do čtvrtfinále, kde v souboji dvou hlavních gigantů současného světového hokeje vyzvou ve čtvrtek od 1:30 SEČ Rusko. To vyhrálo svou skupinu před českým týmem a mezi nejlepší osmičku tak postoupilo přímo.

Kanaďané, hnáni vpřed vyprodaným hledištěm Canada Hockey Place, začali velkým náporem, jejich úvodní pokusy však dokázal zlikvidovat gólman Greiss. V polovině šesté minuty museli Němci do čtyř, dvě obrovské šance měl vzápětí Marleau, v hodně nadějné pozici se ocitl také obránce Boyle, ale Němci odolali.

Poté, co se úvodní třetina přehoupla do své druhé poloviny, už se však domácí dočkali uklidňující úvodní trefy, kterou po přihrávce Heatleyho zpoza branky přetavil v gól Thornton. Přestože některé pasáže při hře pět na pět vypadaly jako přesilovka Kanady, ta i přes jasnou střeleckou převahu (14:4) do přestávky další gól nepřidala.

Javorové listy ale vše dohnaly v prvních devíti minutách druhého dějství. Nejprve vypálil Weber tak tvrdě, že kotouč z jeho hole prolétl brankovou sítí. Sudí však celý okamžik zaregistrovali a platnost gólu následně také ověřili u videorozhodčího. Krátce nato musel na trestnou lavici Seidenberg a už po 15 vteřinách mohl naskočit zpět do hry, když na 3:0 zvýšil Iginla.

Kanada poté přečkala bez úhony dvě oslabení krátce po sobě, i když na Luongovo čisté konto hodně dotírali Goc a Sturm. Místo snížení však v 29. minutě trefil pravý horní roh branky znovu Iginla a o osudu zápasu bylo definitivně rozhodnuto. Po chvilce mohl přidat pátý gól Crosby, ale trestné střílení, nařízené po faulu na unikajícího Nashe, neproměnil. V 37. minutě přece jen kapituloval i Luongo, kterého pokořil Goc.

Domácí ovšem neponechali nic náhodě a s přehledem zvládli i závěrečnou dvacetiminutovku. Na jejím začátku se po pěkné kombinaci trefil Crosby, krátce poté zadák Keith orazítkoval levou tyčku za bezmocným Greissem. V 47. minutě Morrow výtečně prostrčil puk mezi třemi hráči soupeře na najíždějícího Richardse a bylo to 6:1. V 52. minutě se krátce po návratu z trestné lavice prosadil zakončením mezi betony Niedermayer.

Kanaďané dohrávali v exhibičním tempu a v dobrých pozicích ještě hledali spoluhráče, což Němce možná zachránilo od potupné desítky. Marleau ještě orazítkoval brankovou konstrukci, ale vzápětí přidal osmou trefu Nash a halou se začalo rozléhat hromové "Chceme Rusko, chceme Rusko". Slavnostní náladu nemohl pokazit už ani gól Klingeho 62 sekund před koncem.

Kanada - Německo 8:2 (1:0, 3:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 11. Thornton (Heatley, Keith), 23. S. Weber (M. Richards), 24. Iginla (Doughty, E. Staal), 29. Iginla (E. Staal, Boyle), 42. Crosby (E. Staal, Keith), 47. M. Richards (Morrow, Toews), 52. S. Niedermayer, 57. Nash (Pronger) - 37. M. Goc (Schmidt, M. Müller), 59. Klinge (M. Müller, Hospelt). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Murphy (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17.723.

Kanada: Luongo - Keith, Doughty, S. Niedermayer, S. Weber, Boyle, Pronger, Seabrook - Iginla, Crosby, E. Staal - Perry, Getzlaf, Nash - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

Německo: Greiss - Ehrhoff, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Schmidt, Bakos - Hecht, M. Goc, Sturm - Wolf, Mulock, Greilinger - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, M. Müller. Trenér: Uwe Krupp.