Stávka vlaků, autobusů nebo tramvají, která měla ve čtvrtek ráno zastavit dopravu v celém Česku, se konat nebude. Odboráři se ve středu dohodli, že stávku 14 hodin před plánovaným termínem odvolají.

Důvodem protestů byla vládní novela zákona o DPH. Odboráři se obávali o osud zaměstnaneckých výhod jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace.

Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22 tisíc korun, což je cena roční síťové jízdenky.

Poslanci v úterý schválili změnu zákona o dani z přidané hodnoty, podle kterého by zaměstnanci dopravních podniků o benefity nepřišli. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas řekl, že o zrušení stávky se rozhodlo na základě vstřícného postoje vlády a hlasování v dolní komoře parlamentu.

"Prioritou je, aby celý legislativní proces proběhl v tomto volebním období. To znamená, že kdyby byl nějaký časový problém, může to situaci hrotit," řekl HN Lukáš Pomajbík z Odborového svazu dopravy s tím, že dokáží stávku "relativně rychle skrečovat, ale také relativně rychle vyhlásit a uskutečnit."

Klaus: Jednání odborářů je darebné 

Původně se měla doprava zastavit v pondělí mezi 5. a 9. hodinou ranní. Premiér Jan Fischer na konci února svolal kvůli hrozící stávce mimořádnou schůzi vlády. Kabinet poté schválil návrh novely, která ruší ustanovení ohledně zdanění benefitů, a požádal sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze a rychlejší projednání návrhu 2. a 3. března.

Koalice dopravních odborů se po vstřícném gestu rozhodla stávku o několik dní odsunout a nakonec zrušit úplně. Premiér Jan Fischer podle svého mluvčího "vzal rozhodnutí na vědomí". "Je rád, že jeho úsilí nebylo zbytečné," řekl premiér.

Odboráře za jejich postup kritizoval mimo jiné i prezident Václav Klaus. "Je to velmi podivná stávka, protože fakticky ani nejde o nic konkrétního. Nejde vůbec o nic, co se zítra dotkne těch různých zaměstnanců v dopravě. Je to takový boj se státem. Není to vůbec boj se zaměstnavatelem," uvedl v rozhovoru pro TV Nova.

Očekává se, že změnu zákona o DPH Senát i prezident do sněmovny vrátí. Předseda ODS Mirek Topolánek rozhodnutí odborů sice uvítal, ODS ale podle něj svůj postoj nemění a nechce ani nadále podléhat "stávkovému vydírání". "Nikdo od nás nemůže očekávat, že změníme postoj při hlasování v Senátu. Doufám ale, že zrušením stávky končí tato darebná část Paroubkovy předvolební kampaně," sdělil Topolánek.

Odbory ve středu vyzvaly politiky k dokončení celého schvalovacího procesu. Ve sněmovně by měly mít zajištěnou nadpoloviční podporu, jelikož lidovci již dříve nabídli dopravákům výměnný obchod: pokud zruší stávku, KDU pomůže svými poslaneckými hlasy s prohlasováním změny zákona. "Splníme, co jsme slíbili. My chceme, aby se vše dořešilo," řekl ve středu předseda strany Cyril Svoboda.