Kontroverzní nizozemský poslanec Geert Wilders v pátek promítl v britské Sněmovně lordů svůj protiislámský film Fitna (Rozvrat) a na tiskové konferenci označil islám za totalitní náboženství a proroka Mohameda za barbara, masového vraha a pedofila. Před budovou parlamentu protestovalo proti jeho návštěvě několik set lidí, kteří se střetli s policií. Opodál přes sto lidí manifestovalo na Wildersovu podporu.

Wilders, jehož krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) se stává jednou z hlavních politických formací v zemi, měl ještě nedávno vstup do Británie zakázán. Teď ale přijel na pozvání baronky Coxové a šéfa Strany nezávislosti Spojeného království lorda Malcolma Pearsona.

Film zhlédlo asi 60 lidí, mezi nimi prý i půltuctu lordů. Wilders pak na tiskové konferenci opakoval svou tradiční kritiku islámu, který je podle něho neslučitelný s demokracií. Řekl, že "čím víc budeme mít (v Evropě) islamismu, tím víc svobody ztratíme, a proto stojí za to proti němu bojovat".

Prohlásil rovněž, že kdyby se stal předsedou nizozemské vlády, zakázal by přistěhovalectví, zavřel islámské školy, zakázal výstavbu nových mešit a vypověděl muslimy s trestním záznamem, pokud mají dvojí občanství.

Korán jako Mein Kampf

Jeho odpůrci před parlamentem nesli transparenty s nápisy jako "Rasisté nejsou vítáni". Na jeho podporu manifestovali příslušníci protiislámské Ligy na obranu Anglie, která má napojení na krajní pravici.

Nizozemský politik ve filmu Fitna (Rozvrat) prezentuje islám jako ideologii potlačující svobody a podporující násilí. V nejbližší době by za to měl být souzen. Ve stejném procesu čelí také žalobám za různé výroky a mediální rozhovory, při kterých například přirovnával islám k fašismu a korán muslimů ke knize Mein Kampf nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

Wildersova strana byla v loňském hlasování druhou nejsilnější nizozemskou stranou v Evropském parlamentu, prorazila při středečních místních volbách a může vyhrát červnové parlamentní volby.

Rozporuplný politik měl také koncem loňského roku přijet do Česka, ale odložil návštěvu na neurčito poté, co bylo několikrát zrušeno místo konání jeho plánované přednášky.