Studenti obchodní akademie v Ústí nad Labem čekají vzácnou návštěvu - skupinu Číňanů, které škola pozvala na besedu. Přesně ještě nevědí, kdy delegace přijede, jedno už ale mají jasně nakázané: žádné otázky na Tibet ani na lidská práva.

Některým učitelům se to nelíbí, otevřeně se ale bojí vystoupit. A ředitel školy Roman Jireš, který čínskou návštěvu pořádá, vše nepříliš věrohodně popírá.

"Je to spekulace jak víno"

Že na akademii v Pařížské ulici přijedou Číňané, se učitelé dozvěděli na poradě 23. února. Zahraniční návštěvníci prý mohou říct studentům hodně zajímavého o čínské ekonomice. A ředitel Jireš pak údajně prohlásil, že by učitelé měli své žáky poučit, které otázky jsou tabu. "Nechce se mi věřit, že bychom dvacet let po revoluci měli studenty křivit stejně jako kdysi učitelé ve škole křivili nás," říká jeden z učitelů.

Ředitel Jireš je ochotný uznat jen to, že se návštěva ve škole chystá. Ale o čem se smí před Číňany mluvit, prý nepadlo ani slovo. "To je spekulace jak víno. Nevím, kde ty informace berete, ale rozhodně nejsou z ověřeného zdroje," tvrdí ředitel.

Jenže HN vše potvrdil i další učitel, který se únorové porady také zúčastnil. "Jednoznačně padlo, ať se s nimi studenti baví o ekonomice, a určitě ne o politice," vybavuje si. Ani jeden z pedagogů nechce vystoupit veřejně, jejich jména ale HN znají. Učitelé se bojí vedení školy kritizovat nahlas - mimo jiné i proto, že obchodní akademii možná čeká sloučení s jinou školou. A učitelé se tak dnes bojí o místo.

Ředitel Jireš zpočátku HN přesvědčoval, že se žádná porada vůbec nekonala. Až později přiznal, že před kolegy o čínské návštěvě mluvil. "Byla to jen taková informace pro učitele, že plánujeme toto setkání. Nic jiného," vysvětluje. A co přesně tedy stojí v zápise z porady? "To jsou interní dokumenty, ty vám dávat nebudu," odmítá ředitel.

Kdo návštěvu vymyslel?

Zajímavé také je, kdo návštěvu vymyslel. A vlastně i to, co budou zahraniční hosté zač - jestli byznysmeni, diplomaté nebo třeba ekonomové. Ředitel Jireš o tom nechce mluvit, prý jde o "navázání kontaktu a možná i nějaké spolupráce".

Na poradě ale podle učitelů zaznělo, že za vším stojí ústecká hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD, která už 1. září zahajovala v obchodní akademii školní rok. Zeptat se hejtmanky není možné: od pátku nebrala telefony a na esemesky neodpovídala.

Shodou náhod právě na pozítří připadá mezinárodní Den Tibetu. A například organizace Amnesty International bude před čínskou ambasádou promítat film tibetského režiséra, který kvůli dokumentu o poměrech v zemi skončil ve vězení. Eva Dobrovolná z Amnesty i proto považuje příběh z Ústí nad Labem za varovný. "Studenti se takhle učí mlčet ve chvíli, kdy jim to někdo přikáže. Je to poprvé od revoluce, co jsem se s něčím takovým setkala," říká Dobrovolná.

Tibetské vlajky
S Číňany se v Česku jedná i otevřeně. Během summitu evropských politiků s Čínou vlály v Praze při protestní demonstraci loni v květnu tibetské vlajky.
foto: archiv hn