Vládní vojáci střeží od město Jos v centrální Nigérii, dějiště čerstvé vlny nábožensky motivovaného násilí. Muslimští ozbrojenci přepadli tři křesťanské vesnice v okolí Josu.

Nejprve spustili střelbu z ručních zbraní. „Lidé vyběhli z příbytků, následně je ozbrojenci zabíjeli mačetami,„ řekl listu Guardian jeden ze svědků, vesničan Peter Jang. Podle úřadů zahynulo nejméně 500 lidí, převážně ženy a děti. Některé z nich pochytali útočníci do rybářských sítí, pak je systematicky zabíjeli.

Útok muslimských militantů byl údajně reprízou lednových střetů, při kterých na stejných místech zahynulo nejméně 300 obětí.

Bezpečnostní síly nyní mají pohotovost. „Vojáci drží hlídky, situace se zklidnila,“ citovala včera agentura Reuters Gregory Yenlonga, regionálního představitele. Ten ale odhadl, že počet obětí se ještě zvýší.

Nová erupce sektářského násilí otřásá stabilitou Nigérie, která je nejlidnatější africkou zemí a významným vývozcem ropy.

Země je nábožensky, etnicky i politicky nesmiřitelně rozdělená. Navíc postrádá respektovanou hlavu státu. V čele země stojí viceprezident Goodluck Jonathan, který se ujal funkce po dobu rekonvalescence prezidenta Umara Yar´Aduy. Jeho autorita přitom není velká.

V zemi panuje přesvědčení, že volby , ve kterých v roce 2007 zvítězil, byly zmanipulované.

„To by se při příštím hlasování nemělo opakovat,“ říká Johnnie Carson, poradce americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, který navrhuje uspořádat nové volby

Yar´Adua se navíc od loňského listopadu léčil v Saúdské Arábii, do země se vrátil teprve koncem uplynulého měsíce. Nikomu ale nepředal pravomoci, takže se země ocitla na prahu ústavní krize. Jeho vztahy s viceprezidentem komplikuje fakt, že Yar´Adua je muslim ze severu, zatímco Carson křesťan z jihu.