Rusko v Indii v nejbližších letech vybuduje až 16 jaderných reaktorů, které tam budou využity k výrobě elektřiny. Novinářům to v pátek řekl šéf ruské společnosti Rosatom Sergej Kirijenko. Na návštěvě Indie byl ruský premiér Vladimir Putin, který tam dohlížel na podpisy obchodních smluv alespoň za deset miliard dolarů (téměř 190 miliard korun) mezi Ruskem a Indií.

 

Nové ruské jaderné reaktory jsou podle Putina lepší než ty, které pocházejí ze sovětské éry. Dva jsou již ve výstavbě, šest bude vybudováno do roku 2017 a zbytek po tomto termínu.

"Podle posledního posouzení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) patří ruské jaderné reaktory k nejbezpečnějším na světě," řekl Putin během konference o internetových a počítačových technologiích, které se v Indii zúčastnil.

Putinova návštěva v Indii a dohoda o letounech

Ruský premiér měl v Indii zájem například o spolupráci na vývoji bojových letounů páté generace nebo o výrobu víceúčelových nákladních letadel. V oblasti zemědělství měl v plánu dohodnout obchod s minerálními hnojivy.

Nakonec se mu povedlo dojednat více než desítky dohod mezi oběma státy. Během dvoudenní návštěvy, kterou dnes ukončil, Putin jednal s indickým premiérem Manmóhanem Singhem a indickou prezidentkou Pratibhou Pátilovou.

Mezi dohodami, které ruská delegace v Indii podepsala, je i smlouva o koupi 29 stíhaček typu MiG-29/KUB v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů (27,8 miliardy korun). "Podle smlouvy začne dodávka (stíhaček) v roce 2012," řekl novinářům Michail Pogosjan, generální ředitel ruské společnosti Suchoj. Dodal, že v letošním roce Rusko Indii dodá rovněž 40 moderních víceúčelových stíhacích letounů Su-30MKI.

V jednání je rovněž dohoda o založení společného podniku na výrobu stíhacího letounu páté generace T-50, který vyvíjí koncern Suchoj. Pogosjan dnes novinářům řekl, že Indie by mohla nakoupit až 200 těchto strojů. Jejich vývoj má být dokončen za pět let.

Podle členů ruské delegace se při pátečním jednání podařilo vyřešit problém kolem prodeje starší přestavěné ruské letadlové lodi Admiral Gorškov. Komplikovaná cenová jednání, která zatěžovala vztahy obou zemí, dnes vyústila v podpis dohody. Dohodnutá prodejní cena lodi, která by měla být dodána do konce roku 2012, nebyla oznámena.

Rusko, které má od 50. let minulého století s Indií velmi úzké vztahy, zajišťovalo této zemi 70 procent veškerého vojenského vybavení. V posledních letech se ale Indie začala při obstarávání zbraní a dalších vojenských dodávek obracet i k dalším státům, především Izraeli a USA.

Během návštěvy bylo oznámeno, že Rusko vypustí v roce 2013 na oběžnou dráhu dvě indické kosmické lodi s indickou posádkou. Projekt se připravuje na komerční bázi.