Výstavba fotbalového stadionu v západoukrajinském Lvově, který má být hostitelem mistrovství Evropy v roce 2012, se znovu zastavila. Důvodem je spor mezi generálním dodavatelem a investorem stavby. Uvedla to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na prohlášení lvovských úřadů.

Mistrovství Evropy má v roce 2012 uspořádat Ukrajina společně s Polskem. Zatímco polská strana výraznější starosti s přípravou nemá, hospodářské problémy na Ukrajině výstavbu výrazně brzdí. V Polsku se bude hrát ve Varšavě, Gdaňsku, Vratislavi a Poznani, na Ukrajině vedle Lvova v Doněcku, Charkově a hlavním městě Kyjevě, kde se 1. července 2012 uskuteční i finále.

Ukrajina dostala ze strany UEFA už několik varování kvůli stavebním prodlevám. Naposledy koncem letošního ledna upozornilo vedení evropského fotbalu, že zdržení prací zejména ve Lvově začíná být neudržitelné. Poslední zprávy ze západu Ukrajiny obavy jen potvrdily.

Investor stavby, kterým je město Lvov, poukazuje na chyby v práci generálního dodavatele, podle dodavatelské firmy Azovinteks může za zdržení špatný projekt. "Nekonstruktivní akce objednatele a vedení města Lvova blokují potřebné práce a ohrožují účast města v evropském fotbalovém šampionátu. Tato situace poškozuje pověst Ukrajiny a je neudržitelná," stěžuje si v dnešním prohlášení vedení Azovinteksu.

Přípravu šampionátu provázejí ve Lvově i politické problémy vyvolané protesty polské menšiny na západní Ukrajině. Představitelé Poláků letos v únoru v dopise šéfovi mezinárodní fotbalové federace FIFA Josephu Blatterovi napsali, že ukrajinští obyvatelé Lvova prý podporují neonacismus a šovinismus. Lvov byl před druhou světovou válkou jedním z nejdůležitějších měst v Polsku a tradičním centrem polské kultury.

Související