Podle některých agentur až 500 zraněných a možná až osm mrtvých včetně japonského novináře si v sobotu podle agentur Reuters, AFP a AP vyžádaly další střety thajských pořádkových sil s demonstranty. Ti v centru Bangkoku dlouhodobě demonstrují za odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy a předčasné volby.

Policie a armáda se snažily získat kontrolu nad dvěma částmi města, které demonstranti už týden blokují. Ráno proti nim zakročily za pomoci slzného plynu, vodních děl a střelby do vzduchu. Během dne se střety vyostřily a armáda poslézé večer místního času oznámila, že se stáhne, aby zmírnila napětí, a vyzvala demonstranty, aby přestali napadat vojáky.

Opozice zatím zpřísnila své požadavky a oznámila stažení stoupenců na hlavní místa protestů. "Měníme náš požadavek rozpustit parlament do 15 dnů na jeho okamžité rozpuštění," řekl dle Reuters jeden z vůdců opozice Víra Musikapong. "Také vyzýváme Apchisita, aby okamžitě opustil zemi."

Za zranění mohou pokusy o rozehnání demonstrantů

Při sérii srážek mezi pořádkovými silami a demonstranty v centru Bangkoku blízko vládních a armádních budov a také regionálního sídla OSN, bylo podle Reuters zraněno nejméně 242 lidí včetně nejméně 64 vojáků a policistů. Srážky byly mimo jiné u vojenské základny, kterou se demonstranti pokusili obsadit, a rozšířily se i do turistických oblastí v historické části města.

Většinu zranění mají na svědomí pokusy armády desetitisíce demonstrantů rozehnat. Podle zástupce guvernéra provincie Bangkoku citovaného Reuters byli při střetech zabiti čtyři civilisté a čtyři vojáci.

Vláda vyhlásila v hlavním městě ve středu výjimečný stav. Zmobilizovala desetitisíce vojáků a policistů. Nepokoje se poprvé rozšířily i na venkov a přelily do severothajských měst Čchíengmaj a Udontchání, kde v reakci na zákrok bezpečnostních sil v Bangkoku také demonstranti vyrazili do ulic.

Spory o vysílání opoziční televize

V Čchíengmaj, které je rodištěm Šinavatry, stálo proti sobě několik set demonstrantů a čtyři stovky policistů. V Udontchání na šest set demonstrantů obsadilo sídlo místní vlády. Demonstranti předem hrozili, že obsadí úřady guvernérů v provinciích, zasáhne-li armáda proti demonstrantům v metropoli.

Premiér Apchisit je pod tlakem vládních kruhů, aby čtvrti obsazené demonstranty co nejdříve "osvobodil", ale zatím se snaží vyhnout razantnímu použití síly. Po měsíc trvajících protestech poprvé zasahovaly pořádkové síly proti demonstrantům v pátek, kdy se je snažily rozehnat vodními děly a slzným plynem u opoziční televize. Tu úřady s obviněním, že podněcuje násilí v zemi, zavřely. Demonstrantům se podařilo nakrátko její vysílání obnovit, ale potom byla znovu zablokována.