Američané už vyvinuli první prototyp. Zhruba 60 až 70 procent práce je hotovo a ICRC má možnost podílet se na finalizaci a uvedení produktu do praxe, sdělil v úterý za výzkumníky Tomáš Kára.

V ICRC mají lékaři vyvíjet nové metody léčby nemocí srdce a cév, neurologických diagnóz a dalších chorob. Mají pracovat na biotechnologiích, animárním výzkumu i vývoji nových léků.

Centrum za bezmála pět miliard korun se má začít letos stavět ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Podle autorů záměru má téměř jistou podporu z evropských peněz.

Lidské srdce dnes lékaři mohou nahradit dvěma způsoby. Transplantací, na kterou se však dlouho čeká a není výjimkou, že člověk v té době zemře. Použít lze i mechanickou srdeční podporu, tedy přístroj, který krev pohání a který má pacient voperován do srdce. "Nevýhodou je, že se jedná o dočasné řešení, které s sebou nese vyšší riziko komplikací i menší komfort pro pacienta," řekl ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petr Němec. Menší komfort znamená, že část přístroje má pacient vyvedenou mimo tělo a musí v ní měnit baterky.


Podle Káry chtějí výzkumníci vyvinout nový přístroj, který by měl pacient voperován. Novinka by také měla mít inteligentní řízení, které nebude do těla dodávat konstantní objem krve, ale bude se řídit potřebami těla.

"Lidské srdce pracuje úplně jinak než dnešní přístroje, je tam vysoká variabilita srdečního výkonu," řekl Kára s tím, že variabilita je důležitá pro řadu orgánů. Lékaři musejí vyřešit také nabíjení přístroje. Podle Káry by mělo být externí.