Nikdo z lídrů ODS je nezná. Nic o nich neví ani straníci v kraji. A ani ve své branži se zatím výrazněji nezapsali. Přesto se loni zařadili na seznam největších sponzorů občanských demokratů.

Seznamte se: společnost S.K.I. plus, jež do stranické pokladny poslala milion a půl.

"Fandím ODS a fandím jí léta. Jsem s touto stranou spokojený," vysvětluje jednatel firmy Martin Otýs, proč sponzoroval druhou nejsilnější politickou partaj. Jakmile padnou konkrétní otázky, otočí. "Nechte to být. Nechte to být, prosím vás," opakuje.

Sídlo firmy? Byt matky

Totiž: když HN v minulých dnech prověřovaly nejnovější výroční zprávy politických stran, narazily právě na dar Otýsovy firmy. Přesněji: ve výroční zprávě je uvedena firma Ski plus. Internetové vyhledávače ukazují na lyžařskou školu z Prahy.

Teprve až pohled do darovací smlouvy odhalí pravého sponzora - firmu S.K.I. plus, provádějící výkopové práce a asfaltování.

Ale nejen to. Otýsova společnost s ručením omezením, která má základní jmění 200 tisíc korun, působí výhradně na Plzeňsku, což potvrzuje i referenční listina firmy. Jenže milion a půl předával Otýs šéfovi středočeské krajské organizace ODS Petru Bendlovi. "Dar je poskytnut na provoz regionální kanceláře ODS pro střední Čechy," stojí v předávacím dokumentu.

Proč si Otýs vybral právě středočeský region, na to nechce odpovědět. Jen připouští, že ve středních Čechách nikdy žádnou zakázku nezískal.

"Já jsem si původně myslel, že je to od firmy, která u nás ve středních Čechách dělala nějaké lyže, ale asi to tak není," reaguje Bendl. "Nicméně existuje normální oficiální smlouva s tím, že nám poskytli tento dar. A to je všechno."

Celý rozhovor Petra Bendla pro HN

Nejdříve šéf středočeské ODS Petr Bendl slíbil, že zamotaný dar od společnosti S.K.I. plus prověří. Zjistí, kdo vše domlouval a osvětlí pozadí. Když jej HN oslovily o dva dny později. Jen zopakoval, co řekl prvně: Vše je v pořádku.

HN: Slíbil jste, že zjistíte, co předcházelo daru od společnosti S.K.I. plus, pod nímž jste podepsán. Už to víte?

Já jsem si původně myslel, že je to od firmy, která u nás ve Středních Čechách dělala nějaké lyže, ale asi to tak není. Nicméně existuje normální oficiální smlouva s tím, že nám poskytli tento dar. A to je všechno. A já nemůžu zkoumat jejich hospodaření. Je to sponzorský dar, který jsme čestně přiznali a na který existuje řádná smlouva.

HN: A kdo to tedy zařizoval?

Prý někdo z bývalých manažerů. To jsem nezjistil.

HN: Nepřipadne vám zvláštní, že firma, která působí na Plzeňsku, si vybrali zrovna vás.

Naopak si myslím, že je to furt lepší, než kdyby působili ve Středních Čechách. To byste nás mohli kritizovat za to, že je to za to, že pro nás dělali něco ve středních Čechách.

HN: Dobře. Takže takhle to vzniklo? Nechtěli to dát plzeňské ODS, aby se nemluvilo o střetu zájmů?

Ne. Já nevím, jak to vzniklo. Oni přišli, že nám chtějí dát sponzorský dar a my jsme byli rádi.

HN: Takže vy jste nezkoumali, proč to chtějí dát vyloženě na fungování středočeské kanceláři ODS?

Ne. Ani na to nemáme žádný gebír. Podstatné bylo, že to chtějí udělat otevřeně a na smlouvu.

HN: A vy jste si jistý, že tahle firma nedělala nikdy nic pro Střední Čechy.

Aspoň pokud mě paměť nešálí, tak nikdy.

HN: Pracují často pro velké stavební firmy typu Metrostav. Není možné, aby ty peníze pocházely od některé ze stavebních gigantů?

Myslíte, že bych něco podepsal s Metrostavem?

HN: Nejde jen o Metrostav. Dělají pro všechny stavební giganty.

To by pak mohl říct každý.

HN: Ta firma má všehovšudy šestnáct zaměstnanců. Slibovali jste, že po aféře s nezámožnou rodinou Sovových, která darovala ODS šest milionů, budete více prověřovat sponzory. Nebylo to v tomto případě na místě?

Já jsem žádné indicie, že bychom jim někde s něčím pomohli, neměl. A proto když přišli a řekli, že chtějí oficiálně napsat smlouvu na milion a půl, tak jsme to samozřejmě chytli.

HN: Ve výroční zprávě je uveden název Ski plus. Ale na razítku má ta firma S.K.I. plus. Jak se to stalo?

To je zřejmě asi omyl.

Obezřetnost by ovšem byla na místě. Otýsova společnost podle své internetové stránky zaměstnává pouze dva stavbyvedoucí a dvanáct dělníků na zemní práce.

Víc z veřejných databází vyčíst nelze: firma nikdy ve své čtyřleté existenci nezveřejnila účetní uzávěrku. Když se HN pokoušely nalézt její sídlo, zjistily, že je napsané na byt v ošuntělém činžáku na kraji Plzně, v němž bydlí Otýsova matka. Na firmu odkazuje pouze nápis na schránce.

Sponzorské aféry politických stran

Legenda jménem Bács

ODS do výroční zprávy z roku 1995 napsala, že Lajos Bács a Radjiv M. Sinha darovali straně 7,5 milionů korun. Později vyšlo najevo, že Bács byl v té době po smrti a Sinha se od všeho distancoval.

Atentát na sponzora

V roce 1999 se Ivan Lhotský z firmy TIA v médiích zmínil o dvacetimilionové půjčce ČSSD a pár dní na to jej přišel zavraždit neznámý střelec. Lhotský zázrakem přežil.

Šest milionů za licenci?

HN upozornily, že ODS v roce 2006 obdržela 6 milionů korun od nezámožného Miroslava Sovy a jeho babičky. Zprostředkovatelem byl lobbista Jiří Chvojka, jehož firma žádala licenci pro digitální TV.

A dál: podle centrální adresy nikdy nezískali žádnou významnou veřejnou zakázku, zpravidla pracují pro velké stavební giganty, jako je Strabag či Metrostav. Mimochodem: loni velké stavební společnosti - alespoň podle výroční zprávy - občanským demokratům nedarovaly ani korunu.

Pátrání po historii zamotaného sponzorského daru je neúspěšné i uvnitř ODS. Oba místopředsedové středočeské ODS unisono tvrdí, že šlo o sólo akci Petra Bendla. "Nic o tom nevím. Finance na starosti nemám," říká místopředseda Ivan Fuksa. A stejně odpovídá druhý místopředseda Petr Tluchoř.

Plzeň: Proč to nedali nám?

Ještě udivenější výraz mají jejich spolustraníci z Plzně. Připadne jim zvláštní, že by tak významného sponzora "nepodchytili" už dřív. A sami. "Jméno té firmy mi nic neříká. Pokud jde o jednatele pana Otýse, tak si nedokážu vybavit, že bych s člověkem tohoto jména kdy jednal," potvrzuje šéf plzeňské ODS Jiří Pospíšil. A starosta druhého plzeňského městského obvodu Lumír Aschenbrenner, rovněž z ODS, přikyvuje: "Jestli jsou z Plzně, tak to ale mohli dát spíš nám."

Bendl se přesto nenechává vyvést z rovnováhy. Nejdříve si nechal čas na prověření daru, pak stejně jen zopakoval, co řekl prve: nepamatuje si, kdo milionového sponzora přivedl. Stačí mu, že existuje oficiální smlouva. "Já nemůžu zkoumat jejich hospodaření," dodává.


FIRMA V ČINŽÁKU - Firma S.K.I. plus sídlí v činžáku na okraji Plzně. Na firmu odkazuje pouze nápis na schránce.